Vyloučení obránce Mariána Čišovského a následná proměněná penalta Lionela Messiho byly podle plzeňských fotbalistů klíčovými okamžiky v úterním utkání Ligy mistrů, v němž prohráli se slavnou Barcelonou 0:4. Západočechy mrzelo, že po nadějném úvodu šli v 23. minutě do oslabení, v kterém už prý neměli proti obhájci vítězství šanci na úspěch. Také se zlobili na rozhodčí, kteří podle nich byli na Viktorii přísnější.

Trenér Pavel Vrba litoval i toho, že záložník Milan Petržela v 20. minutě za bezbrankového stavu neproměnil jasnou šanci při samostatném úniku. "Zápas ovlivnily dvě věci. Petržela nás mohl dostat do vedení, vzápětí přišla penalta a červená karta, to rozhodlo," uvedl Vrba v České televizi.
Plzeň si podle něj první branku a vyloučení zavinila zbytečnou chybou při rozehrávce, po níž si Messi došel pro faul v pokutovém území. "V české lize nejsme na tak důrazný presink zvyklí. Barcelona nás potrestala. Bohužel, stalo se," řekl Vrba.

Kapitán Pavel Horváth cítil po verdiktech rozhodčího křivdu. "Rozhodčí ten zápas zkazil, byl na nás přísnější," prohlásil Horváth. Také brankář Roman Pavlík nešetřil na adresu trojice rakouských sudích kritikou. "Do vyloučení to byl krásný fotbal, ve 22. minutě rozhodčí ten zápas ukončil. Vůbec k té penaltě nemuselo dojít, byl tam předtím jasný faul na Pavla Horvátha ve středu hřiště," zlobil se Pavlík.

Barceloně se pomáhat nemusí

Rozhodčí podle něj pomáhali Barceloně i v jiných situacích. "Asi proto, že jsme hráli hezky," podotkl. "Já jsem tam viděl všechno možné, otočené auty. Říkají, že teď (rozhodčí) vidí víc, ale mně to nepřipadá. Asi je zbytečné jim pomáhat. Nevím, co na to říct," pokračoval plzeňský gólman.

Horváth se ale na svou ztrátu před prvním gólem nevymlouval. "Byla to chyba. Čekal jsem, že Marián Čišovský dá dlouhý balon dopředu, já tu přihrávku nečekal. Chtěl jsem si to pokrýt, ale soupeř mi míč vypíchl. Chyba, stalo se," řekl Horváth.

"Po té penaltě jsme to už měli těžké," poznamenal Horváth. "V deseti hráčích jsme neměli šanci," přidal se útočník Marek Bakoš, který v 25. minutě musel kvůli taktickým důvodům střídat.

Podle Horvátha však Plzeň měla jít sama do vedení. "Do dvacáté minuty jsme hráli velmi dobře, měli jsme vést a zakončit nějakou šanci gólem. Velká škoda, pak to byl jiný zápas. Kdybychom vedli, bylo by to mnohem zajímavější," uvedl Horváth.

Petržela spálil tutovku

Petržela si hodně vyčítal svoji neproměněnou tutovku z 20. minuty. "Honí se mi hlavou, jak jsem to mohl udělat lépe. Ale je pozdě, strašně mě to mrzí. Valdés zůstal v podřepu na nohách, nachystal si mě, kam potřeboval," řekl Petržela.

Také podle obránce Františka Rajtorala určilo ráz utkání vyloučení. "Myslím, že jsme do zápasu vstoupili dobře, aktivně a nezalezli jsme. Drželi jsme balon a vytvořili si i velkou šanci. Pak ale přišlo vyloučení, a to byl velký zlomový moment," řekl.

"Určitě to rozhodlo, protože proti Barceloně i v jedenácti hráčích člověku připadá, že jsou tam dva navíc. V deseti je to ještě horší," řekl Rajtoral.

I přes vysokou porážku podle něj zanechala Plzeň dobrý dojem. "Odcházíme ze zápasu se vztyčenou hlavou, nemáme se za co stydět. I v deseti jsme si vytvořili velkou šanci. Minule jsme na Barceloně nevystřelili, teď jsme měli velké šance a chyběl tomu gól," dodal Rajtoral.

Záložník Barcelony Isaac Cuenca také mínil, že vyloučení zápas hodně ovlivnilo. "Nebyl to klíčový moment, ale hodně důležitý. Plzeň pak musela změnit svůj styl hry," řekl Cuenca.

Sympatický Guardiola: Byl to těžký zápas

Plzeň je po čtvrtém kole základní skupiny na posledním místě tabulky a už vzhlíží k dalšímu duelu proti Borisovu, kde svede přímý boj o třetí místo. To svému držiteli zaručí pokračování v jarním play off Evropské ligy. Borisov je díky remíze s AC Milán o bod před Plzní.

"Neřekl bych, že v Borisově musíme vyhrát. Důležité bude tam neprohrát. V posledním utkání máme doma ještě AC Milán, Borisov v Barceloně těžko něco uhraje," uvedl plzeňský kouč Vrba.

Trenér Barcelony Pep Guardiola ve svém 200. utkání na lavičce katalánského klubu mohl slavit přesvědčivý triumf, který jeho tým posunul do osmifinále soutěže. "V Lize mistrů nejsou lehké zápasy. Tohle byl ještě těžší zápas než ten první proti Plzni v Barceloně," uvedl Guardiola.

"Jsem rád, že jsme i počtvrté v osmifinále, budeme chtít vyhrát také v Miláně, abychom byli první. Plzeň byla skvělá v úvodních minutách, byli nebezpeční. Valdésovi gratuluju k rekordu," dodal trenér vítězů na adresu brankáře, který už 877 minut nedostal gól.