Slavia ve spolupráci s nynějším většinovým akcionářem klubu skupinou Natland Group podle Haška splnila všechny čtyři chybějící body, kvůli kterým na začátku května nedostala licenci v původním termínu. Doložila bezdlužnost vůči hráčům a zaměstnancům k poslednímu dni předešlého roku, bezdlužnost vůči státu, vlastnickou strukturu a finanční plán pro další sezonu.

Natland oznámil, že nyní drží 51 procent slávistických akcií a že třetinový podíl v klubu má bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček.

"Všechny čtyři dokumenty, které byly potřeba pro udělení licence, Slavia dodala. Osmnáctého května byla předložena struktura a seznam akcionářů klubu, 23. května byla doložena bezdlužnost za rok 2010 s tím, že do 30. června bude splátkový kalendář za rok 2011," řekl Hašek na tiskové konferenci.

"Zatřetí Slavia formou výpisu z bankovního převodu potvrdila uhrazení závazků vůči státu a začtvrté jsme dostali prohlášení auditora, doklady o výši vlastního kapitálu a doklady o hospodářském výsledku majoritního vlastníka," uvedl předseda svazu.

Společnost je zachráněna

Úterní jednání podle něj mělo jasný průběh a všichni čtyři členové tribunálu - Hašek, ředitel oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas, generální sekretář Rudolf Řepka i zástupce legislativního oddělení Jan Obst hlasovali pro udělení licence.

Generální ředitel Slavie Miroslav Platil připustil, že se mu hodně ulevilo. Klubu totiž hrozilo, že poprvé od sezony 1964/65 nebude startovat v první lize. "Jsem rád, že to dopadlo dobře. Společnost je zachráněná a teď ji musíme doléčit," řekl novinářům po zasedání tribunálu.

"Ztráta licence by byl opravdu velký problém a cesta záchrany by pak byla daleko trnitější a delší. Nevyhráli jsme žádnou válku, překročili jsme jeden z dílčích problémů, i když významný. Teď musíme pracovat dál se stejným zaujetím jako dosud," uvedl Platil, podle kterého by se měl rozpočet Slavie pro příští sezonu pohybovat přibližně ve výši 100 milionů korun. Natland by měl přispět asi 40 miliony.

Dodatečně udělená licence obsahuje tři podmínky, které musí klub splnit. "Chceme, aby Slavia čtvrtletně dokládala účetní výkazy. Do 31. července musí mít uhrazené závazky vůči hráčům, realizačnímu týmu a zaměstnancům za letošní rok," přiblížil Hašek.

Hrozí odečet bodů

Třetí podmínkou je, že tribunál chce znát závěry valné hromady klubu. Ta bude rozhodující pro definitivní potvrzení akcionářské struktury, kterou dnes Slavia prostřednictvím knihy akcionářů doložila. Jako majoritního akcionáře představil vršovický klub společnost Natland. "Slavia musí do 30. září předložit notářsky ověřený zápis z valné hromady, potvrzení vlastnické struktury a případně změny ve statutárních orgánech. Tohle vše jsou požadavky navíc," řekl Hašek.

Pokud Slavia podmínky nesplní, může ji svaz potrestat. "Slavia může být sankciována odebráním bodů, finanční pokutou nebo být předvolána před disciplinární komisi," prohlásil Hašek.

Slavia nadále dluží asi 100 milionů korun britské firmě ENIC, podle Haška to však při udělování licence roli nehrálo. "Pokud vím, tak žádná pohledávka po splatnosti nebyla známá," podotkl Hašek.

Spolupráce s Řebíčkem

"Samozřejmě podmínkou je jasné prokázání finančních prostředků na uhrazení případných závazků a tyto prostředky mají. To prokázalo prohlášení auditora," řekl Hašek. "Byl nám prostě představen silný majitel, který má finanční prostředky na první ligu," dodal.

Oba nejsilnější akcionáři, Natland a Řebíček, se dohodli, že budou spolupracovat. V nejbližších dnech by se měli společně pokusit dokončit jednání s ENIC, která Natland již několik dnů vede. "Od počátku pracujeme na komplexním řešení. Aleš Řebíček je srdcem slávista a zkušený manažer, který může Slavii velmi pomoci," uvedl mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Licenci dodatečně dostalo také Ústí, které muselo kvůli nevyhovujícímu stadionu hrát v této sezoně v Teplicích. Tribunál mu nyní po jednáních s představiteli města a kraje povolil odehrát příští ročník druhé ligy v Ústí s tím, že se začne pracovat na rekonstrukci stadionu.

"Ústí k tomu přistupovalo velmi aktivně, jednoznačně byla přislíbena podpora města i kraje. Jasně jsme stanovili, že budeme požadovat rekonstrukci horní tribuny. Komise pro stadiony bude pravidelně monitorovat práce na stadionu," řekl místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

Na severu Čech vyvolalo rozhodnutí velké uvolnění. "Jsme spokojení, město si druhou ligu zaslouží. Těšíme se na druhou ligu, o návratu do nejvyšší soutěži teď nepřemýšlíme. Tribuna za rok nevyroste, prvořadé je teď zázemí pro fanoušky a hráče," prohlásil podle klubového webu ústecký sportovní manažer Stanislav Pelc pro Český rozhlas Sever.