Po dvou letech se objevil na srazu fotbalové reprezentace záložník Marek Matějovský. A teď pevně doufá, že v barážovém dvojutkání o postup na evropský šampionát s Černou Horou definitivně zaplaší vzpomínky na svoji poslední akci v národním týmu, kterou byl přesně předloni nepovedený turnaj ve Spojených arabských emirátech, kde Češi podlehli domácímu výběru i Ázerbájdžánu. Matějovský připustil, že má fiasko stále před očima, ale v baráži věří v dobrý konec. I v to, že se podívá na své druhé mistrovství Evropy.

"Na ten turnaj v Emirátech si opravdu ještě občas vzpomenu. Bylo to hodně nepovedené a nepustilo mě to dodnes, protože jsem u toho neúspěchu sám byl. O to víc jsem rád za to, že můžu být v týmu teď na baráž a třeba to odčinit," řekl Matějovský novinářům.

Kapitán pražské Sparty sice figuroval v prvním výběru trenéra Michala Bílka před cestou do SAE, ale pak na pozvánku jen dlouho marně čekal. Matějovský buď neměl formu, nebo jej trápila zranění.

Třeba před měsícem Bílek Matějovského chtěl vzít na závěr kvalifikace, ale tvořivý středopolař se ze zápasů se Španělskem a v Litvě omluvil kvůli problémům s přitahovači a třísly. "Týden jsem ani nemohl trénovat, ale ta pauza mi hodně pomohla. Díky ní jsem se dostal do toho, že teď zase všechno můžu dělat naplno a bez omezení. Za to jsem rád," pochvaloval si Matějovský zlepšení svého stavu.

Reprezentaci pečlivě sledoval

Matějovský se na návrat do národního týmu těšil. I v době, kdy v reprezentaci přímo nebyl, dál pozorně sledoval všechny zápasy Bílkova výběru. "Viděl jsem všechny zápasy, český fotbal mě zajímá. I když se mě to netýkalo osobně, tak jsem si ty zápasy ujít nenechal," uvedl Matějovský.

Vnímal také, že kolem reprezentace vládne po jejích nepřesvědčivých výsledcích negativní atmosféra. "Lidi si zvykli na úspěchy nároďáku, ale odešla možná nejsilnější generace hráčů a ti, co přišli po nich, to mají těžké, když byla laťka nasazená tak vysoko. Věřím, že by se nálada kolem týmu mohla změnit, kdybychom postoupili na Euro," přemítal Matějovský.

Nyní má šanci zahrát si v klíčových duelech s Černou Horou. Byť v kvalifikaci nenastoupil ani na jedinou minutu. "Přijel jsem sem s odhodláním, abychom baráž zvládli a postoupili. To je jediné, co mě zajímá. A chci na to být co nejlépe nachystaný," prohlásil třicetiletý středopolař.

Neřeší prý, jestli může naskočit do sestavy. Kouč Bílek sice v minulých týdnech o formě sparťanského lídra mluvil s uznáním, ale sám Matějovský netuší, jaké jsou jeho šance. "Trenér s realizačním týmem se určitě rozhodnou tak, aby vybrali nejlepší variantu podle svého přesvědčení. Když nebudu hrát a postoupíme, tak budu spokojený. Týmový úspěch upřednostňuju nad svými zájmy," poznamenal Matějovský, který si už zahrál na mistrovství Evropy v roce 2008 v Rakousku a Švýcarsku.