A i on věří, že pomůže k vysněnému cíli.

Sedmadvacetiletý Kúdela je hráčem Mladé Boleslavi už od roku 2009, kdy přišel ze Sparty, a téměř vždy patřil do základní sestavy. Loni v létě se však rozhodl vyzkoušet výzvu v podobě exotického angažmá v Kazachstánu.

A i v Šymkentu se mu dařilo, na podzim odehrál 14 zápasů a pomohl k historickému 4. místu. "Lepší kluby jako Astana, Aktobe a Kairat jsou finančně a zázemím někde jinde než ostatní a všem odskočí. My skončili na čtvrtém místě, vůbec poprvé v historii, takže v klubu byli všichni rádi. Dalo se to zvládnout, a kdyby přišla další nabídka, tak bych tam asi šel znovu," řekl.

Nevýhodou tamního angažmá byla nedostatečná lékařská péče a také náročné cestování po jednom z největších států na světě.

"Všude se létá, což pro mě nebylo nic moc, protože létání nemusím. Jen jednou jsme jeli vlakem, to bylo 650 kilometrů přes celou noc. To taky nebylo nic moc, všude pusto a tma," popsal Kúdela. "A tady máme veškerý servis pro regeneraci a doktory. Tam je to složitější, zvlášť když se někdo zraní. Což mně se naštěstí vyhnulo," dodal.

Nyní je však zpět v Mladé Boleslavi a v přípravě dělal vše pro to, aby se vrátil do základní sestavy. Trenér Karel Jarolím se nakonec rozhodl mu svěřit post defenzivního záložníka, který se uvolnil Tavaresovým odchodem. "Je mi jedno, jestli budu hrát stopera nebo v záloze. I v Kazachstánu jsem to střídal. Zatím to ale vypadá na střed hřiště. Budu se snažit, abych Boleslavi co nejvíce pomohl," slíbil.

Fotbal se dělá v Boleslavi dobře

Ve středu hřiště vytvoří dvojici s Jasminem Ščukem. "Já se snažím víc brát defenzivu na sebe, aby Ščuki mohl víc podporovat útok. Přeci jen mu to tam v minulé sezoně padalo. I když já jsem dřív taky dával nějaké góly," připomněl Kúdela svoji bilanci z jara 2012, kdy se trefil ve čtyřech ligových utkáních po sobě.

Aktuálně je Mladá Boleslav čtvrtá v tabulce a Kúdela věří, že toto umístění na jaře minimálně udrží.

"Máme na to, abychom se dostali do Evropy. Klub na to zázemím má, máme vše nachystané a je to jen na nás na hřišti, abychom to potvrdili. Fotbal se tu totiž dělá dobře," prohlásil bývalý reprezentant do 21 let.

Klíčové však bude, aby se Mladá Boleslav vyvarovala zbytečně inkasovaných gólů, jak se jí to stávalo v přípravě. "Je lepší, když se to stalo teď. Vyříkáme si to, vypilujeme a v lize se to snad nebude opakovat," věřil před sobotní ligovou premiérou proti Hradci Králové.

"Hradec šel nahoru, porazil nás v přípravě. Ale sám vím, že vyhrávat v přípravě nic neznamená. Když chceme hrát nahoře, nemůžeme se dívat na jméno soupeře a snažit se porazit každého. Je jedno, jestli to bude 1:0 nebo 3:0, hlavní je vyhrávat, sbírat body. K tomu je třeba makat jeden za druhého. Budeme se snažit ukázat, že tady jsme doma a že chceme do pohárů," dodal.