Proč zrovna tam? Malí fotbalisté se v Itálii potkali s legendou, držitelem Zlatého míče Pavlem Nedvědem, jenž je velkým podporovatelem McDonald's Cupu.

Mladíci viděli, jak velkou modlou v Itálii bývalý kapitán národního mužstva je.

„Idoly, vzory jsou pro ně moc důležité,“ konstatoval Štěpán, trenér mládeže v hradeckém klubu. „Pan Nedvěd je obrovská persona světového fotbalu. Flákače to možná nezmění, ale hráče, kteří mají motivaci a chtějí to někam dotáhnout, může on jako osobnost inspirovat,“ vysvětlil Štěpán.

Nedvěd však nebyl jedinou hvězdou, již vítězové minulého McDonald's Cupu potkali. Už na finálovém turnaji v Plzni absolvovali besedu, na níž zpovídali i Vladimíra Daridu.

A neřešily se jen peníze. „Kluci se vůbec nenudili. Padaly tam zajímavé otázky,“ prozradil Štěpán.

Možná i tento zážitek hráče Severu namotivoval, finálovým turnajem prošli velmi suverénně. Bylo vidět, že zásadní část týmu hraje za FC Hradec, největší hradecký klub. Ti byli doplněni chlapci z menších mužstev z východočeské metropole.

„Obrovsky jsme se stmelili a šli jsme za tím cílem,“ popisoval Štěpán.

Cíl? Trofej i ona cesta do Turína. Podařilo se. A potvrdilo se, že letitá spolupráce FC Hradec se školou Sever funguje na velmi dobré úrovni už řadu let. Fotbalisté v žákovském věku na ní mají uzpůsobený rozvrh i stravování.

„Vzdělání jde ruku v ruce s fotbalem. Rozhodně nestojíme o to, aby se říkalo, že je to tu hlupák vedle hlupáka a nikdo se neučí,“ vzkázal velmi rázně Štěpán, který je vedoucím klubové akademie a na Severu je prakticky každý den.

Kontroluje prospěch, stravování malých fotbalistů, konzultuje vše s pedagogy ze školy.

Na McDonald's Cupu se tahle kooperace vyplatila.