Když se Jaroslav Šilhavý loni v září ujal opuštěné taktovky mimořádně rozladěného orchestru české fotbalové reprezentace, nebylo mu co závidět. Na nároďák se valila kritika, mezinárodní pověst tuzemské kopané mizela jako pára nad hrncem. To završila trapná porážka 1:5 od Ruska, která zpečetila osud předchozího kouče Karla Jarolíma.

Nové koště ale začalo mést až překvapivě dobře. Reprezentace vyhrála tři ze čtyř dosavadních duelů pod novým trenérem a navíc fanoušky potěšila herním projevem. Šilhavý si rychle získal respekt, jenže až nyní se dočká opravdu ostré premiéry: startují totiž boje o postup na mistrovství Evropy.

O body i o prestiž

„Máme se na co těšit,“ hlásí Šilhavý. Není to jen fráze, protože na české fotbalisty čekají opravdu zvuční soupeři. Už v pátek se v kulisách stadionu Wembley utkají v úvodu kvalifikace s Anglií, o čtyři dny později pak doma v Edenu přivítají Brazílii. Co víc si přát?

„Jsem rád, že je to takhle pohromadě,“ řekl reprezentační trenér. Na rozdíl od výletu do kolébky fotbalu půjde v případě zápasu s Brazilci jen o přátelák, v případě tak atraktivního soupeře se ale u slova „jen“ hodí mimořádně velké uvozovky.

„Zápas s Anglií je pro nás důležitější, protože se bude hrát o body. S Brazílií sice o body nejde, zato ale hrajeme doma a jde o prestiž. A lidé tu jsou dychtiví po Brazilcích,“ připomněl Šilhavý rychlost, s jakou mizely vstupenky na utkání proti jihoamerickým míčovým kouzelníkům.

Obrana stačit nebude

Trenér včera do národního celku dodatečně pozval záložníky Vladimíra Daridu s Martinem Frýdkem a útočníka Milana Škodu. Naopak nejistý je stav brankáře Tomáše Vaclíka (čerstvého držitele ocenění Fotbalista roku) a špílmachra Bořka Dočkala obě klíčové opory utrpěly v minulých dnech zdravotní šrámy.

Šilhavý se na podzim snažil svému týmu vštípit odvážnější a atraktivnější styl hry, ale při vší úctě ke Slovákům či Polákům, které tehdy reprezentace porazila, Anglie s Brazílií jsou soupeři zcela jiné úrovně.

„Chtěli bychom setrvat u atraktivního stylu, ale v těchto dvou zápasech bude defenziva zastoupena více. Ovšem devadesát minut jen bránit se nedá. Věřím, že zvolíme správnou taktiku,“ uzavřel Šilhavý. Udrží se na úspěšné vlně?