Ale pozor, bez pevné defenzívy může shořet česká naděje na Tehelném poli. Tím spíš, že léta stabilní dvojice Ujfaluši – Rozehnal, jak známo, už není. A dokonce nemusí zbýt ani jeden ze dvou pilířů.

„Máme více variant. Nebudu ale mluvit o tom, k jaké se přikláním,“ řekl trenér Ivan Hašek už na začátku slovenské mise.

„Naladili jsme se na stejnou notu, taktika přijde na řadu asi až vpodvečer,“ říkal po včerejším dopoledním tréninku nejzkušenější muž defenzívy David Rozehnal.

Jenže ani on nemusí v obraně nastoupit. V přípravném zápase proti Belgii ho kouč zkoušel (a úspěšně!) na postu defenzívního záložníka. Na něm hrával Rozehnal dosud jen dva měsíce před lety v Paris SG. Teď v Hamburku už je to zase čistý stoper… „Trenér Labbadia se mnou o místu v záloze ani nemluvil,“ přiznal.

Ale Hašek se na rozdíl od svých předchůdců Rady a Brücknera nebojí vsadit na nečekaný tah.

Pokud by upřednostnil zkušenosti, nabízí se dvojice Rozehnal – Jiránek. Podle počtu zápasů i kvality soutěží mají odkopáno nejvíc.

„Ujfiho musíme nahradit, už tu zkrátka není,“ ví Rozehnal. „Nejvíc jsem odehrál s Kovim, ale nabízí se spousta alternativ. Jsme v situaci nového hledání, musíme se s tím vyrovnat, jsme na to všichni dostatečně zkušení,“ tvrdí. „Myslím si, že dlouhodobě by měla fungovat osa, která je na sebe zvyklá.“

Nejčerstvější postavou obranných řad je Roman Hubník, který nastoupil v základní sestavě v posledních dvou přípravných zápasech, proti Maltě i Belgii.

Navíc dává góly. „Ano, to je malinký plus. Ale nechám se překvapit, těžko říct“ netrápí se přehnanými ambicemi. „Jsem rád, že jsem tady, tohle by byl můj vrchol,“ dodává muž, který jarní zápas sledoval doma v televizi.

Na stoperu mohou navíc hrát i oba krajní beci Grygera s Kadlecem, nebo „štíty“ Kováč s Hübschmanem.

Variant spočítá matematik víc než mnoho. Teď jen vybrat tu správnou. To musí trenérský kvartet.

Stoperská dvojice -varianty podle Deníku
1. Rozehnal – Jiránek
2. Rozehnal – Hubník
3. Sivok – Hubník
4. Jiránek – Hubník
5. Rozenhal – Kadlec
6. Sivok – Kadlec