"Toto je ještě cennější než loni, protože jsem mohl pomoci Plzni k titulu. O to více mě to těší," řekl Kozáčik v rozhovoru s novináři na nominačním večeru Synot ligy. "Týmové úspěchy jsou to nejcennější, ale i za takovou individuální cenu jsem rád," dodal.

Sám by prý nevěděl, kterému z ligových brankářů dát hlas. "Vážím si toho, protože konkurence mezi brankáři je opravdu veliká. Ve Spartě chytají skvěle David Bičík s Markem Štěchem, v Teplicích je Tomáš Grigar a jsou tu i další výborní gólmani. Těžko jednoho vybrat," prohlásil Kozáčik.

V 31 letech prožívá nejlepší období kariéry, když vedle Plzně patří k oporám i v reprezentaci.

"Angažmá v Plzni mi pomohlo se jako brankář zlepšit. Hlavně ty těžké zápasy v evropských pohárech k tomu přispěly," řekl Kozáčik. "Nejtěžší je udržet pozornost a zůstat ve hře, většinou hrajeme na polovině soupeře, ale já musím zůstat připravený, přijdou dva tři zákroky, které musím zvládnout, a když se mi to nepovede, tak je to špatné," dodal.

Za nejtěžší a zároveň nejpovedenější utkání sezony považuje nedávný duel na Spartě, který Plzeň vyhrála 2:0 a udělala tak výrazný krok za titulem. "Na Spartě to bylo nejdůležitější utkání a nejcennější nula z těch čtrnácti. Kdybychom tam dostali gól, těžko by se to otáčelo. Byl to i nejtěžší zápas, hlavně z psychického hlediska, zvláště po prohře s Boleslaví," popisoval.

I proto za nejcennější zákrok sezony považuje rychlé vyběhnutí proti Ladislavu Krejčímu právě v duelu se Spartou. "To byl hodně důležitý moment v naší cestě za titulem," dodal.

Ví, že nejdůležitější vlastností brankáře je spolehlivost. "Brankáři to mají těžké. Hráč totiž udělá v průměru tak pět chyb za utkání, jenže brankář nesmí udělat ani jednu, protože jinak to většinou hrozí gólem," řekl Kozáčik.

Většina brankářů se proto vyhýbá riskantním rozehrávkám, ale on má podobné výzvy rád. "Snažím se týmu pomoct i v rozehrávce. Navíc mě baví hrát nohama. Chceme hrát kombinačně a to vychází už ode mě," dodal.