Valcke provinění popřel s tím, že k něčemu takovému ani neměl oprávnění.

Jenže další kroky budí velké podezření: současně totiž zrušil své vystoupení na sobotním zahájení mistrovství světa žen v Kanadě. "Je důležitější, aby se věnoval záležitostem v sídle FIFA v Curychu," uvedla Mezinárodní fotbalová federace v oficiálním prohlášení.

Warner, jenž měl za peníze zajistit pro Jihoafrickou republiku mistrovství světa v roce 2010, je mezi čtrnácti osobami, které americké úřady obvinily minulý týden těsně před volbou předsedy FIFA z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv.

FIFA se brání. Uvedla, že skutečně peníze na účet CONCACAF, jejímž byl Warner předsedou, poslala, ale v rámci charitativní akce na podporu afrických přistěhovalců v karibských státech.

"Šlo o částku z rozpočtu na pořádání mistrovství v JAR, jejíž převod schválil tehdejší šéf ekonomické komise (Julio Grondona). Bylo to přání organizačního výboru a pan Valcke, ani žádný jiný vedoucí funkcionář se na tom nepodílel."

Podle vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Dalším fotbalovým funkcionářem čerstvě podezřelým z korupce je někdejší šéf brazilského svazu Ricardo Teixeira, který byl obviněn z praní špinavých peněz a krácení daně. Jeho nástupce José Maria Marin byl mezi zatčenými v Curychu v korupční kauze kolem FIFA.