Následující příběh ukazuje, že může být třeba i odrazovým můstkem do velkého fotbalu. Jedním z nejpřekvapivějších vítězů McDonald's Cupu se v roce 2012 stala prostějovská Základní škola Edvarda Valenty.

„Tenhle ročník se vydařil. Kluci byli velmi šikovní, ale jako pokaždé na nás v krajském finále číhala Sigma (ZŠ Heyrovského),“ říká Petr Gross, kouč tehdejších vítězů. „Tam se to vlastně poprvé lámalo,“ vzpomíná.

„Byla to pro nás velká věc. Když jsme byli malí, tak jsme se všichni na tyto turnaje strašně těšili,“ přidává David Píchal, jedna z opor tehdejšího týmu. „Hlavní pro nás možná bylo, že jsme mohli jít ze školy. Ale taky jsme s klukama měli dobrou partu. Zvlášť, když to byl třeba vícedenní turnaj, tak to pro nás bylo jako Euro,“ dodal.

Překvapivý úspěch

Na celostátním finále na prvoligovém stadionu v Teplicích Prostějovští porazili ve finále ZŠ Davle 5:1. Nejlepším střelcem turnaje byl Adam Marčík.

McDonald's Cup.„Bylo to skvělé. Nikdo to od nás tenkrát nečekal. Skoro ve všech zápasech jsme byli outsideři, ale dokázali jsme, že na slavnější soupeře máme. Hlavně ty závěrečné zápasy o umístění jsme si hodně užívali,“ dodal.

„Nejvíc ze všech to ale prožíval Davidův děda pan Langer, který tady s námi už není. On byl veliký motivátor a dělali jsme trenéry týmu spolu. Ten den, kdy jsme vyhráli, byl asi nejšťastnější člověk pod sluncem,“ dodal Petr Gross.

Nyní po necelých sedmi letech od velkého triumfu oba osmnáctiletí hráči trénují s druholigovým týmem Prostějova a pomalu nakukují do profesionálního fotbalu. „Abych se přiznal. V té době jsem vůbec nepřemýšlel, že bych se mohl fotbalem živit,“ řekl Marčík.

„To já jsem věřil, že budu příští Ronaldo, nebo že si s ním aspoň stihnu zahrát v jednom mužstvu,“ směje se jeho parťák Píchal, jenž ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE stihl v osmnácti letech 29 startů.

„Pro mě fotbal byla především skvělá zábava. Ta opravdová snaha přišla až později. Teď se snažím makat co nejvíc a opravdu se fotbalu věnovat. Třeba to vyjde,“ přeje si Marčík.

Odměna? Výlet za Petrem Čechem

Odměnou za vítězství tehdy pro Prostějovské byl výlet do Anglie na zápas londýnské Chelsea, za kterou chytal Petr Čech. „Byla to nádherná odměna a celou dobu i velká motivace, že jsme mohli vyrazit s celou partou,“ zavzpomínal David Píchal.

„Bydleli jsme přímo na stadionu v hotelu a pak jsme navštívili zápas s Norwichem. Druhý den jsme měli prohlídku stadionu se šatnami a klubové muzeum. Bylo to výborné,“ dodal kouč Gross, který se na organizaci McDonald's Cupu podílí stále.

„Organizaci se věnuju už asi deset let a je to skvělá soutěž. Děti tím neuvěřitelně žijí. Na každé úrovni, ať už okresní, krajské, nebo celostátní. Každá taková akce je jedině plus,“ prohlásil.