David Healy se promění v hada a uštkne svou kořist.

V úvodním kvalifikačním duelu v Belfastu ho budou čeští reprezentanti střežit jako oko v hlavě. Devětadvacetiletý snajpr je jednoznačně největší severoirskou hrozbou.

„Dokáže zakončit z jakékoliv situace. A šance řeší tak klidně, až jsem byl překvapený,“ říká na Healyho adresu stoper David Rozehnal.

„Všechny góly, co dal v minulé kvalifikaci, se mu mimořádně povedly, byla radost se koukat na sestřihy,“ líčí zase defenzivní univerzál Jan Rajnoch.

Těch gólů vsítil ostrostřelec třináct. Ve dvanácti duelech. Žádný jiný fotbalista tolik branek v jednom kvalifikačním cyklu nedal.

„Vynikající bilance. Myslím, že tenhle rekord nějakou dobu vydrží a bude těžké ho překonat,“ myslí si Michel Platini, prezident celoevropské organizace UEFA.

Pozdější mistry Evropy ze Španělska sestřelil Healy hattrickem a Severní Irsko vyhrálo 3:2…

„V národním týmu se mu daří enormně,“ upozorňuje gólman Petr Čech.

Celkem se v něm Healy trefil čtyřiatřicetkrát, což je v severoirské fotbalové reprezentaci rekord. Tak skvělou bilanci neměl ani legendární George Best.

Ovšem na klubové úrovni Healy zdaleka takovou hvězdou není. Od nové sezony hraje v Sundarlandu, už sedmém anglickém klubu, mezi hvězdy Premier League ale nikdy nepatřil.

Přitom…

„Je to chytrý hráč, najde si prostor, schovává se za beky a využívá moment převapení. Pozoruje dění a promyšleně to trefuje,“ popisuje Čech.

„Je tvrdej, hraje jednoduše a nepáře se s tím. Umí i jeden na jednoho, perfektně střílí, umí i tělem. Pravý Ir, navíc inteligentní hráč,“ přidává se Rajnoch.

Reprezentace Severního Irska na Healyho evidentně hodně spoléhá. „Pokud má tým jednu hvězdu, může to sklouznout k tomu, že na ni až moc spoléhá. Když toho hráče pokryjete, může být mužstvo rázem o čtyřicet procent slabší,“ říká Rozehnal.

Pokryje se svými spoluhráči Davida Healyho?