Když se Tomáš Vaclík minulý týden potkal na chodbě chrámu fotbalového Arsenalu s Petrem Čechem, bylo z toho víc než půlhodinové klábosení dvou hvězdných brankářů. A unikátní situace: současná jednička české reprezentace se bavila s bývalou.

Vaclík: „Máš teď na sebe víc času, když už nejsi v nároďáku?" Čech: „Je to pro mě hodně zvláštní. Vždyť jsem 14 let jezdil skoro na každý sraz…"

Vaclík byl čtyři roky korunním princem, králem se stal teprve před měsícem poté, co se Čech po červnovém Euru s reprezentací rozloučil.

Generálka na Arsenalu

Čech odchytal rekordních 124 zápasů za národní tým, Vaclík je ve svých 27 letech na pouhých osmi. Mač číslo devět bude hodně žhavý: Češi už zítra hrají druhý díl kvalifikace na mistrovství světa v Německu.

TAKÉ ČTĚTE: Vzkaz nároďáku od Nedvěda: V Německu nechte na place všechno!

„Ještě pořád to jsou mistři světa, ne?" usmál se Vaclík. Přesně tak, Tomáši. „Větší zápas jsem v reprezentaci zatím nehrál, Německo má parádní zvuk," dodává odchovanec vítkovického fotbalu.

Před týdnem si dal generálku na Arsenalu, který v Lize mistrů porazil jeho Basilej 2:0. Nebýt skvělého Vaclíka v bráně, skončilo by to debaklem. „Co se stalo? Prostě jsme soupeři nestačili, nejsme na takové tempo ze švýcarské ligy zvyklí."

Čtyři brankářské jedničky fotbalové reprezentaceZdroj: Deník

Shání 50 lístků

Kdyby si mohl vybrat, pro zítřejší partii v Hamburku by chtěl úplně jiný scénář. Ideálně tenhle: „Němci budou chtít dominovat, ale snad i my dokážeme za útočit. Doufám, že budeme nebezpečnější, než jsme byli s Basilejí na Arsenalu."

PSALI JSME: Kouč Němců Löw: Češi mají zkušený tým, ale počítám se třemi body

Čtyři roky byl v závětří za Čechem a na trénincích hltal každý jeho pohyb. Teď má hlavní roli Vaclík, který není žádný suchar. „Ty sis to smazal, viď?" mrkl na reportéra, jenž chvíli vyděšeně zíral na počítač. (Dotyčný měl štěstí, nakonec dostal text zpátky na obrazovku.)

Vaclíkův telefon teď v jednom kuse vrní nejen kvůli bitvě v Německu. Jeho rodná Ostrava žije i úterním zápasem s Ázerbájdžánem. „Pro známé budu potřebovat okolo 50 lístků. Budu to řešit do poslední chvíle."

Přiblíží si sen?

Na Ázerbájdžán však dojde řada až po Německu, tahle mise teď má prioritu. Zatím Vaclík studuje třeba německé penalty: „Mají dost jmen na výběr. Problém je, že se často rozhodují podle toho, jak to cítí. Vyberou si stranu nebo kout a tam to kopnou."

V Basileji je spokojený, ale tahle štace nemusí být jeho konečnou. Odmala sní o Anglii: „Těžší soutěž než Premier League pro brankáře neexistuje."
Řekne si zítra v Hamburku o pozornost?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kadeřábek: Němci? Ohromně si věří. Musíme být na stejné vlně