Ve Skotsku dostávají fotbalisté fotbalového obra z Glasgow slušnou sodu. Není divu, Sparta je ve dvojzápase ve skupině Evropské ligy ztrapnila celkovým skóre 8:2.

I odvetu v Praze zvládl tým kouče Václava Kotala jasně 4:1. Lukáš Juliš se po hattricku v Glasgow trefil dvakrát. „Pět gólů dohromady inkasoval Celtic od Lukáše Juliše, hráče, kterého sotva znají u něj doma,“ napsal jízlivě Daily Mail.

Utkání skupiny H 4. kola základních skupin fotbalové Evropské ligy: Sparta Praha - Celtic Glasgow, 26. listopadu 2020 v Praze. Brankář Florin Nita ze Sparty (vlevo) se raduje se spoluhráči z vítězného utkání.
Sparta má stále naději na postup. Zvítězila s Celticem Glasgow 4:1

Je to trefa do skotských hochů, ne do Juliše. Navíc nadsázka. Juliš rozhodně není tuctový chlapec, v posledním roce, kdy zahnal neustálé zdravotní lapálie, je doslova nepolapitelný.

Nejlepší v lize

„V současnosti je to nejlepší útočník ligy. Myslím, že patří i do reprezentace,“ pronesl Jiří Neček. Asistent trenéra Olomouce Radoslava Látala má právo k rázným soudům. Julišův prvoligový rozlet totiž začal na jaře právě v Sigmě, kde byl na hostování.

Výsledek? 12 zápasů, osm gólů. Návrat do Sparty a podzimní pokračování: zatím první místo v lize mezi střelci s šesti brankami (stačilo mu na to 14 střel, z toho 7 na bránu), k tomu pět zápisů v Evropě.

Přestup? V létě

„Juliš musí zápasy s Celtikem opravdu milovat. Už v Glasgow zcela neznámý útočník nasázel jako vůbec první hráč hostujícího týmu od roku 1983 na Parkhead hattrick. V odvetě před přestávkou asi nejsnazší gól kariéry. Něco takového můžete vidět spíš na školním plácku,“ rýpl si Daily Mail.

Neznámý? Podruhé: Opravdu ne. Evropa si všímá, střelci jsou lákavé zboží. Juliš může v pětadvaceti letech myslet i na přestup do ciziny.

Marcus Rashford zvěčněný na malbě umělce Akse P19.
Hvězda Manchesteru nezáří jen na trávníku. Za boj pro děti získá prestižní cenu

Jeho agent Martin Říha st. to potvrzuje: „Vím, že je Julda sledován zahraničními skauty. Konkrétní nabídka může přijít, ale bude záležet hlavně, jak se bude Lukášovi dařit v prosinci, kdy přijdou důležitější a těžší zápasy.“

Zároveň však uklidní letenské fanoušky: „Pokud by byl konkrétní zájem, tak se stejně případný přestup může uskutečnit až v létě. Sparta má svoje cíle a Lukáše by v zimě nepustila.