Dvě nová jména na reprezentačním seznamu Jaroslava Šilhavého třeba na úkor Tomáše Čvančary, to byla jedna z věcí, které v nominaci na závěr evropské kvalifikace zaujaly.

„Byli jsme na jeho úvodních zápasech v Německu a tam se chytil, teď ty naše dva zápasy nebyly úplně ono. Ani v Německu nenastupuje úplně v základu, sbírá minuty ve druhém poločase, tak jsme se rozhodli útok oživit a věříme, že změny budou ku prospěchu věci,"okomentoval Šilhavý situaci kolem Tomáše Čvančary.

O tom, že si proti Polsku a Moldavsku nezahraje, hráč Borussie Mönchengladbach věděl už před zveřejněním jménného seznamu. „Přišlo nám správné mu vědět, že v nominaci nebude. Dal jsem mu i najevo i v jakém stavu ho trenéři chtějí. Má obrovský potenciál, ale víme, že umí hrát trochu líp,“ vysvětlil manažer reprezentace Tomáš Pešír.

Miroslav Pelta
KOMENTÁŘ: V setrvání Šilhavého ve funkci kouče reprezentace má prsty i Pelta

Šilhavý si nicméně uvědomuje, že koncovka jeho svěřenců nepatří v aktuálním kvalifikačním cyklu k těm nejlepším. Šest zápasů stačilo českým reprezentantům jen na osm gólů. V útočné fázi by s tímto problémem měli národnímu týmu vypomoci Vasil Kušej a Tomáš Chorý. 

Trápení v koncovce

„Trápí nás koncovka. Tomáš Chorý je velký hráč, může pomoci dlouhou přihrávkou, umí dát góla. Vasil Kušej je nepříjemný a protivný útočník, který umí dát gól,“ vypočítával Šilhavý důvody, které vedly k zařazení právě zmíněné dvojice.

„V lize dokazuje, že nemá problém se do šance dostat a proměnit ji. To od něj očekáváme. Na mistrovství Evropy jednadvacítek dokazoval to, co umí, a věříme, že to ukáže i tady,“ přidal na adresu mladoboleslavského Kušeje.

Počítat nemůže reprezentace s Patrikem Schickem, který se po dlouhé pauze způsobené zraněním brzy opět vrátil na marodku. „Není to nic vážného, ale minimálně čtrnáct dní to chce uvolnění z tréninku. Věříme, že rekonvalescence bude krátkodobá a brzy bude zpátky na hřišti. Trošku jsme počítali, že by mohl zasáhnout do tohohle srazu,“ mrzelo Šilhavého.

V bráně není tentokrát k dispozici zraněný Jiří Pavlenka. Naopak se po zdravotních problémech vrací Jindřich Staněk z plzeňské Viktorie. „Musíme to vzít v potaz a zařídit se jinak. Jirka byl jednička, ale bohužel se zranil. Je to nepříjemné, ale věřím, že si poradíme. Jindra Staněk je zkušený gólman i Mandous ve Slavii dokazuje, jaký je brankář. A Matěj Kovář je talent, který o sobě v budoucnu asi ještě dá víc vědět," rozebral Šilhavý gólmanskou otázku.

Patrik Schick
Prokletí, nebo následky špatného tréninku? Lidé řeší častá zranění Schicka

Mezi třemi tyčemi podává v druholigovém anglickém Ipswichi dobré výkony Václav Hladký. „S Hladkým komunikuje trenér brankářů Milan Veselý. Víme, že v Anglii dobře chytá. Kdyby byl Jindra Staněk marod, třeba by v nominaci byl. Víme o něm, že se mu daří,“ ubezpečil kouč.

Ani tentokrát se reprezentačního srazu nezúčastní Antonín Barák. „Nebyl v uvažované nominaci. Mluvili jsme spolu a jeho stav se nemění. Před měsícem byl navíc nemocen, teď už na části utkání nastupuje, ale ten stav se nezměnil,“ zdůvodnil čerstvě dvaašedesátiletý trenér. „Od telefonátu před minulým srazem žádný jiný kontakt neproběhl.“ dodal Pešír.

O víkendu se během zápasu proti Plzni zranil slávista Matěj Jurásek. „Byli jsem na Slavii přítomní a hned jsme viděli, že to je špatné. Bohužel se to potvrdilo a to zranění je natolik vážné, že nemohl v nominaci, kde by pravděpodobně byl, být," prozradil Šilhavý. „Co se týče Ládi Krejčího, bohužel se zranil, netrénoval a asi to vyžaduje delší dobu léčení. Pravděpodobně by také byl v nominaci, kdyby byl zdravý,“ upřesnil i informace na dalšího člena reprezentačního týmu, tentokrát z pražské Sparty, který tentokrát absentuje.

Posledních pár desítek lístků

Česká reprezentace se sejde v pondělí, ve středu pak odlétá do Polska, kde stihne absolvovat předzápasový trenink a v pátek 17. listopadu odehraje předposlední utkání kvalifikace o evropský šampionát.

Tam může počítat i s vydatnou fanouškovskou podporou. Do Polska se chystá vyrazit dva tisíce českých fanoušků, Fotbalová asociace ČR vypraví i vlakový speciál.  Hned druhý den po zápase se pak přes Ostravu reprezentace přesune do Olomouce, kde 20. listopadu uzavře boje o ME zápasem proti Moldavsku.

V Olomouci už měsíc před výkopem bylo vyprodáno, v pátek půjde do prodeje několik desítek posledních vstupenek z nevyzvednutých rezervací. 

Jaroslav Šilhavý zůstává trenérem reprezentace
Naštvaní fanoušci žasnou: Šilhavý by zvládl i Survivor. Souček jako Luňák

„Bude se rozhodovat o postupu, který máme jako velký cíl. Nejde spekulovat a naplánovat si to. Teď se připravujeme na Polsko, jedeme tam připravení. Víme, že soupeř má silné hráče, ale má i své problémy. Jednoduché to nebude, ale jsme odhodlaní. Na ten druhý zápas se připravíme podle toho, jak budeme hrát v Polsku, ale teď prvotně myslíme na Polsko," promluvil o nadcházející dvojici zápasů Šilhavý. 

Před nedávnem se přitom řešila jeho pozice u národního týmu, to si ovšem trenér příliš nepřipouští. 

„Moje myšlenky jsou spojené s postupem na Euro a ničím jiným se nezabývám. Co bude potom, až postoupíme, se uvidí. Jsme všichni plně koncentrovaní a budeme apelovat i na mužstvo, aby bylo připravené na tyto dva zápasy“ říká odhodlaně.