„Nejvíc otázek jsem od ledna dostal právě na tohle téma. Cítím, že je to pořád živé, a proto jsem se tak rozhodl. V tuhle chvíli v nominaci nejsou, ale to neznamená, že se nemůžou objevit v kádru na EURO,“ vysvětlil Ivan Hašek absenci trojice fotbalistů.

Ti se o trenérově rozhodnutí dozvěděli ještě před zveřejněním jmenného seznamu. „Jako první jsem to řekl Tomáši Součkovi jako kapitánovi, pak jsem to zavolal klukům. Jsou s tím srozuměni," řekl zkušený kouč.

Do třiadvacetičlenné nominace se naopak po delší době dostal Antonín Barák. Záložník Fiorentiny oblékl národní dres naposledy loni v březnu v kvalifikačním zápase v Moldávii. Od té doby se kvůli sporům s předcházejícím vedením reprezentačního áčka v nominaci neobjevil. „Tonda chyběl. Takových fotbalistů v Česku moc neběhá. Myslíme si, že mužstvu má co dát,“ věří Hašek.

Tomáš Chorý v zápase proti Spartě.
Tomáš Chorý si Euro nezaslouží. Tady je pět důvodů, proč nemá být v nominaci

V kádru je pět úplných nováčků. Svými výkony si o povolání mezi reprezentační elitu řekli gólman Vítězslav Jaroš, obránci Adam Gabriel, Robin Hranáč a Tomáš Vlček a také záložník Pavel Šulc.

„Pod trenérem Koubkem rostou. Jsou rychlostně velmi dobře vybavení. Jsou to hráči budoucnosti a chceme, aby se zabydleli v národním mužstvu, protože tam podle nás patří,“ prohlásil Hašek na adresu plzeňské dvojice Robin Hranáč a Pavel Šulc.

Tomáš Chorý debutoval v reprezentačním áčku proti Moldavsku a hned dal gól.
Tomáš Chorý si Euro zaslouží. Tady je pět důvodů, proč má být v nominaci

O dalším z nováčků se zmínil technický ředitel FAČR Erich Brabec. „Na vlastní oči jsem viděl, s jakým elánem se Ivan Hašek se svými asistenty pustil do práce. Od ledna sledovali maximální možný počet zápasů osobně na stadionech nebo v televizi, neustále všechno konzultovali nejen mezi sebou, ale i s analytiky, komunikovali s hráči širšího kádru, byli v kontaktu s klubovými trenéry, studovali statistiky, plánovali a probírali všemožné varianty a detaily. Třeba jméno Adama Gabriela v nominaci může někoho překvapit, ale trenéři viděli všechny jeho zápasy v této sezoně včetně nedávné výhry v zápase o první místo v dánské lize,“ řekl Brabec.

Šedesátiletý trenér popsal i to, jak vznikala jeho první nominace po zvolení reprezentačním lodivodem. „Vždycky je přínosné si vyslechnout i jiný názor. Nejvíc jsem však samozřejmě spolupracoval se svými asistenty, hlavně Jardou Köstlem, Jardou Veselým, analytiky a trenéry brankářů. Společně jsme dali dohromady tým, kterému věřím a který má v mých očích velký potenciál,“ tvrdí.