Jisté je dnes pouze toto: Karel Jarolím povede tým ještě za měsíc v Ázerbájdžánu a poté doma proti San Marinu. Potvrdil to i Roman Berbr, který po odstoupení Miroslava Pelty fakticky řídí český fotbal.

„Po skončení neúspěšné kvalifikace se vedení asociace bude znovu zabývat úlohou trenéra u týmu pro další období,“ řekl.

Taky v Berbrově vyjádření necítíte stoprocentní podporu Jarolíma? Nejste jediní. Po nepovedeném duelu v Belfastu přiznal pochyby i samotný kouč: „Situace se sakramentsky změnila, aspoň mám čas o tom všem chvíli přemýšlet,“ překvapil hlouček novinářů.

Na mysli měl právě Peltovu rezignaci na pozici předsedy FAČR, která židli současného lodivoda nároďáku značně rozkymácela. Není tajemstvím, že někdejší boss fotbalového Jablonce na Jarolímovi lpí.

Už po losu základních skupin kvalifikace prohlásil, že s ním počítá na čtyřletý cyklus a že v konkurenci Německa se prostě postup na šampionát v Rusku nemusí povést. „No jo, ale teď tady pan Pelta není…“ konstatoval Jarolím a na jasnou otázku kolem svého setrvání na lavičce áčka odpověděl: „Mám chuť dělat fotbal dál.“

Jenže kde? Nahlas se šušká o tom, že by Jarolím mohl výhledově nahradit Jaroslava Šilhavého ve Slavii, kde již dříve úspěšně působil. Jiné zdroje tvrdí, že reprezentační anabáze mu opět otevře dveře do zahraničí. Například v Saúdské Arábii má po úspěších s Al Ahli stále slušné jméno.

Pokud by Jarolím zůstal u českého týmu, což se vzhledem ke všem okolnostem stále jeví jako nejlogičtější krok, má ohledně dalších měsíců jasno.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Nejlepší a nejhorší kvalifikace z pohledu fotbalové reprezentace.

Obměna kádru

„Sice jsme pořád ve fázi hledání, ale teď se trochu pohnulo k lepšímu. Je potřeba stavět na silných charakterech.“

Myslel tím například debutujícího beka Jana Bořila nebo stopera Tomáše Kalase. Jestli totiž něco aspoň trochu fungovalo, byla to (na rozdíl od strašidelného útoku) defenziva. „Tihle kluci hráli kvalifikaci poprvé a zvládli to. Rozhodně mě nezklamali,“ složil oběma kompliment Jarolím.

V plánu má zapojit i další tváře, třeba borce, kteří absolvovali červnové Euro do 21 let: Simiče, Sáčka, Trávníka či Černého.

Novou generaci chválí i brankář Tomáš Vaclík, jenž o budoucnost českého fotbalu strach nemá. „Tenhle tým má potenciál. Mladí kluci hrají v dobrých soutěžích a je o ně zájem ještě výš, což potvrdilo i tohle přestupní okno. Kluci jako Kuba Jankto, Láďa Krejčí, Pavel Kadeřábek či Tomáš Kalas jsou výborní, navíc chyběl Patrik Schick, který stál miliardu korun. To je další skvělý hráč. Věřím, že nějak překleneme období, kdy skončila spousta hráčů a budeme lepší,“ připomněl odchod Čecha, Limberského či Plašila do reprezentačního důchodu.

Ale ještě jedna věc. Říjnový sraz by měl Jarolím kromě omlazení rovněž využít k napravení některých vztahů.

Nedat totiž v posledních dvou klíčových bojích šanci Bundesligou ošlehanému Kadeřábkovi či tahat Dočkala z Číny kvůli dvaceti minutám v Belfastu, to chce kuráž…