„Byl to hektický měsíc,“ uznal Jarolím.
V úterý mohl znovu pozvat své vyvolené na blížící se sraz národního týmu, tentokrát pro cestu do Kataru. Vše bylo při starém: k novinářům promlouval nejen on, ale i generální manažer a tiskový mluvčí.

„Ostatně nominaci jsme udělali jako obyčejně,“ řekl 61letý trenér. Byla to zjevná narážka na proklamace Romana Berbra – faktický předseda tuzemské asociace, jenž Jarolíma tvrdě kritizoval, chtěl výběr hráčů přezkoumávat… „Časem se to všechno zklidnilo. Některé věci jsme si vyjasnili a doufám, že mi zůstane také stejný realizační tým,“ zmínil kouč.

Zatím má jistotu, že si může dál tvořit mužstvo podle svých představ. „Základ je ve stabilizaci kádru,“ dodal Jarolím, který byl kritizován i proto, že nenašel optimální sestavu. „Bereme hlavně ty, co se hodí do koncepce,“ vysvětlil kouč. Podle jeho slov není (a nebude) reprezentace uzavřenou společností. Má to logiku – Češi dávno nemají hvězdy jako před deseti lety za Karla Brücknera.

ZDRAVOTNÍ LAPÁLIE

Vzpomínáte? Tehdy byla veřejnost zvyklá na tradiční jména, nyní si spíše zvyká na to, že kouč lepí kádr na poslední chvíli.
Platí to i pro dva přípravné mače v Kataru – dvacet hráčů má jistotu a zbylá tři místa zaplní Jarolím až po víkendu.

„Počítáme s jedním stoperem, krajním hráčem a útočníkem,“ prozradil kouč s odkazem na početný seznam náhradníků.
Kdo zazáří? Budou hráči Plzně a Slavie v pohodě? To vše musí Jarolím řešit.

„S některými jsem mluvil a věřím, že to bude dobré. I tak máme dost zdravotních problémů,“ podotkl.
Pravda: nepřijede Vladimír Darida, chybí také Pavel Kadeřábek. Nejvíce otazníků se pak vznáší nad zraněním Patrikem Schicka.

Jarolím porušil „embargo“ a naznačil, že se u posily AS Řím při vyšetření něco přehlédlo. „Má jet do Německa za lékařem,“ prozradil a také zmínil jméno Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt, což je ve světe fotbalu renomovaný expert. „Věřím, že se rychle dá dohromady,“ dodal.

NÁVRATY A NOVÁČEK

O góly by se tak měl starat hlavně Michael Krmenčík, jemuž pomůže Matěj Vydra. Forvard se dvaceti starty za národní tým byl Jarolímem dosud opomíjený, což řada fanoušků i expertů kritizovala. „Očekávám, že bude mít chuť dát o sobě vědět také v reprezentaci. Snads ním budeme moci počítat,“ řekl trenér na adresu hráče z anglického Derby.
Vrací se také stoper Ondřej Čelůstka – jeho Antalyasporu se nedaří, avšakon v turecké lize odehrál všech deset zápasů.

Na přetřes přišla rovněž jména Tomáše Sivoka a Tomáše Rosického. Prvně jmenovaný má nyní dveře zavřené, druhý jmenovaný by mohl pomoci, ale… „Ještě tolik toho neodehrál, takže je otázka, jak na tom bude s formou nebo zdravím. Ale hlavně musí chtít,“ konstatoval kouč.

Největším překvapením nominace byla pozvánka pro Roberta Hrubého, jenž na sraz pojede jako hráč Baníku. Jediný nováček si vyslechl hřejivá slova.
„Hraje na pozici, kterou má obvykle Darida. Líbí se mi jeho způsob hry, pracuje, dostává se i do zakončení,“ řekl Jarolím.

I kdyby se rodák z Prahy a slávistický odchovanec neobjevil na hřišti, může se těšit na velký zážitek.
Reprezentaci v Kataru zahrnou luxusem. Češi poletí do Dauhá příští úterý, asi budou spát v hotelu The Torch a zápasy odehrají na stadionu, s nímž se počítá pro světový šampionát v roce 2022.

„Věnujeme tomu maximální pozornost,“ podotkl generální manažer Jaromír Šeterle. Stejně k přípravě hodlá přistoupit i trenér.
„Nemůžeme podcenit nikoho. Katar bojoval o MS, v kádru má naturalizované hráče,“ uzavřel Jarolím.


Nominace na duely s Islandem a Katarem
Brankáři: Tomáš Vaclík (Basilej), Tomáš Koubek (Rennes), Jiří Pavlenka (Brémy).
Obránci: Radim Řezník (Plzeň), Ondřej Čelůstka (Antalyaspor), Jan Bořil (Slavia), Jakub Brabec (Genk), Marek Suchý (Basilej), Tomáš Kalas(Fulham), Filip Novák (Midtjylland).
Záložníci: Tomáš Souček (Slavia), Bořek Dočkal (Che-nan), Robert Hrubý (Baník), Jakub Jankto (Udine), Josef Hušbauer (Slavia), Jan Kopic (Plzeň), Antonín Barák (Udine), Jan Sýkora (Slavia).
Útočníci: Michael Krmenčík (Plzeň), Matěj Vydra (Derby).