U stánku s novinami postávala skupina fotbalových fanoušků a vzrušeně o čemsi debatovala. „To myslí vážně? Jak tohle jednou skončí?“ „Je to šílenství. Fotbal se definitivně zbláznil.“ „Je to nechutné. Za tolik peněz přece žádný čutálista nestojí.“

Skoro by se zdálo, že dotyční fandové diskutují o nedávném šestimiliardovém přestupu Neymara z Barcelony do Paris St. Germain. Jenže zmínění gentlemani mají na hlavách cylindry, kolem nich jezdí drožky tažené koňmi a píše se rok 1893…

U stánku s novinami postávala skupina fotbalových fanoušků a vzrušeně o čemsi debatovala. „To myslí vážně? Jak tohle jednou skončí?“ „Je to šílenství. Fotbal se definitivně zbláznil.“ „Je to nechutné. Za tolik peněz přece žádný čutálista nestojí.“ Skoro by se zdálo, že dotyční fandové diskutují o nedávném šestimiliardovém přestupu Neymara z Barcelony do Paris St. Germain. Jenže zmínění gentlemani mají na hlavách cylindry, kolem nich jezdí drožky tažené koňmi a píše se rok 1893…

Neymar přestupuje do Saúdské Arábie.
Neymar se stal nejdražším fotbalistou světa, už patří Paris St. Germain

Tehdy fotbalovou Anglií otřásla zpráva, že skotský útočník Willie Groves přestupuje z West Bromwich Albion do Aston Villy za neslýchaných 100 liber. Je až komické, jak se podobaly reakce mnoha lidí tehdy a dnes. Jak v případě Groves, tak v kauze Neymar se mluví o překročení veškerých hranic, o ekonomickém šílenství a o tom, že podobné přestupní částky jsou do nebe volající nemravnost.

Kolik stály hvězdy?Zdroj: RedakceKolik stály hvězdy?Zdroj: Redakce

Obchod s lidmi?

Jenže podobné nářky vývoj nikdy nezastavily. Ani v anglické kopané, která na počátku 20. století udávala směr. V roce 1905 přišel nový rekord, když ambiciózní klub z Middlesbrough zaplatil za forvarda Sunderlandu Alfa Commona rovných 1000 liber (v přepočtu na dnešní ceny to dělá necelé tři miliony korun).

Neymar z Barcelony.
Skandální přestup? Neymar se má sám vykoupit z Barcelony

Byl z toho ještě větší skandál, než když padla stolibrová hranice. O Commonově přestupu se dokonce debatovalo i v britském parlamentu. „Je to nový typ obchodu s bílým masem. Může to vést k tomu, že se jednoho dne bude za fotbalové hráče platit i 2000, nebo dokonce 10 000 liber,“ rozlíceně psal list The Northern Echo. Dnes by za 10 000 liber hráč Premier League možná ani nevstal z postele.

V meziválečném období se rekordní částky za přestupy dál zvyšovaly. Zmíněná hranice 10 000 liber padla v roce 1928, o čtyři roky později ale přišla senzační zpráva z daleké Argentiny.

Trenér Jan Železný
Tři medaile? Toho si hodně vážím, říká Železný

River Plate vysázel za populárního útočníka Bernabé Ferreyru 23 000 liber (což je v dnešních cenách skoro 43 milionů korun). Klub nelitoval, předchůdce Maradony a Messiho vstřelil za River Plate úctyhodných 187 gólů v 185 zápasech. A světový rekord co do výše přestupní sumy pak platil dlouhých sedmnáct let.

Sparta chce Svobodu

Krátké vsuvka: jak to v těchto dávných časech vypadalo v české kopané? Na rozdíl od Anglie, kde si hráči vydělávali fotbalem na živobytí už od konce 19. století, v Československu se až ve dvacátých letech začaly kluby otevřeně hlásit k profesionalismu. Přestupní sumy se však k těm ostrovním neblížily.

FC Slovan Liberec - AC Sparta Praha 1:1
Sparta pod Ještědem vybouchla! Fotbalisté Liberce dokázali srovnat v devíti

Nejvíc vzrušení způsobila v roce 1930 Sparta, když chtěla za 100 000 korun (v době vrcholící hospodářské krize) odlákat Slavii kanonýra Franciho Svobodu. Případ skončil u soudu a Svoboda nakonec do Sparty nešel.

Během druhé poloviny minulého století se částky za přestupy fotbalových hvězd rychle zvyšovaly. Magický milionový limit poprvé padl v roce 1975 v Itálii, kdy Neapol zaplatila za Giuseppe Savoldiho 1,2 milionu liber. Když dva roky předtím odcházel mnohem slavnější Nizozemec Johan Cruyff z Ajaxu do Barcelony, na milion to ještě nedotáhl.

Usain Bolt na MS v atletice, Londýn
Boltova kariéra skončila v křeči. Jamajská štafeta kvůli němu nedoběhla

V 80. letech se tempo zvyšovalo. Tehdy nejlepší hráč světa Diego Maradona překonal přestupní rekord hned dvakrát po sobě při příchodu do Barcelony v roce 1982 a o dva roky později, kdy šel do Neapole. Na přelomu 80. A 90. let daleko nejvíc platily kluby z italské Serie A, hlavně AC Milán. Bohatý majitel Silvio Berlusconi tehdy přitáhl třeba Ruuda Gullita, Marco van Bastena nebo francouzského střelce Jean-Pierra Papina, který jako první fotbalista v historii stál 10 milionů liber.

Denílson to nezvládl

Ne vždy ale stály vynaložené prostředky za to. Třeba v roce 1998 se stal nejdražším hráčem světa brazilský hračička Denílson, který ze Sao Paula překvapivě nešel do některého z evropských velkoklubů, ale za 21,5 milionu liber do Betisu Sevilla. Nikdy se však pořádně neprosadil, později čím dál zklamaněji přelétal z jednoho klubu do druhého.

„Nový Garrincha“ to zkoušel v USA, Saúdské Arábii, dokonce ve Vietnamu. Marně. „Měl talent na to být nejlepší na světě, ale psychicky neodolal tlaku, který byl spojen s jeho rekordním přestupem,“ napsal o padlé hvězdě fotbalový autor Aleks Klosok.

trenér Sigmy Václav Jílek
Jílek po Plzni: Byli jsme aktivní, výsledek kazí dobrý výkon

Na začátku 21. století si v rekordních přestupech liboval Real Madrid. Louis Figo, Zinedine Zidane, Kaká, Cristiano Ronaldo, Gareth Bale ti všichni byli svého času nejdražšími fotbalisty světa. Vedle čerstvého Neymarova megapřestupu do Paříže ale všechno ostatní bledne. Šest miliard za fotbalistu? Stejně jako naši předci kolem roku 1900 máme dojem, že se věci definitivně vymkly kontrole.

„Nechápu, jak se něco takového vůbec může stát,“ kritizoval Neymarův přestup německý trenér Liverpoolu Jürgen Klopp. Nejen podle něj všechny dosavadní meze padly v okamžiku, kdy se v evropském fotbale začali angažovat pohádkově bohatí šejkové z oblasti Perského zálivu (patří jim jak Paris St. Germain, tak třeba Manchester City).

1.FC Slovácko – FC Baník Ostrava 5:2
Neskutečná euforie. Slovácko nasázelo Baníku pět branek

„Z ekonomického pohledu se jim to nemůže vyplatit. Nevidím žádnou možnost, aby klub zvýšil příjmy a pokryl tak alespoň část přestupní částky,“ řekl o dobrodružném rozhodnutí PSG Rob Wilson z univerzity v Sheffieldu.

Ale historie nás učí, že i ta nejneuvěřitelnější hranice jednou padne. Jak dlouho asi vydrží Neymar v čele žebříčku?