Po kvalifikačním zápase s Litvou sice panovalo velké sportovní zklamání, Andrův stadion se ale reprezentaci i vedení Českomoravského fotbalového svazu zamlouval. Existuje proto velká šance, že národní tým v dohledné době do krajské metropole opět zavítá. A nejenom to. Olomouc je také horkým kandidátem na pořádání mistrovství Evropy do 21 let v roce 2013.

O to se Česká republika nyní bude ucházet a Andrův stadion by mohl být jedním z hlavním trumfů. „Stadion se pomalu rýsuje do podoby budoucí fotbalové arény,“ pochvaloval si primátor města Olomouce Martin Novotný.

„Ivan Hašek dokonce hodnotil olomoucký trávník jako nejlepší v celé republice. Je tedy naděje, že se zde mohou konat podobná mezinárodní utkání mnohem častěji, než tomu bylo doposud,“ pokračoval.

Jediným minusem tak je fakt, že Andrův stadion přišel o svoji reprezentační nedobytnost. To, co se v minulosti nepodařilo Polsku, Slovensku nebo Moldávii, teď dokázala Litva. „Samozřejmě jsme si říkali, že pokud reprezentace proti Litvě vyhraje, bude šance získat některý z nejbližších zápasů, protože ve fotbale hraje roli i pověrčivost. Nepodařilo se to, ale přesto věříme, že kvalita našeho fotbalového stánku svaz přesvědčí,“ vyjádřil se Novotný.

Ten zároveň oznámil, že se Olomouc předběžně se svazem na pořádní šampionátu jednadvaceítek dohodla. „Včera (v úterý, pozn. red.) se nám podařilo s vedením fotbalové svazem podepsat smlouvu, která má název Smlouva s hostitelským městem o finálové soutěži UEFA U-21 Championship,“ oznámil primátor.

„Fotbalový svaz v tuto chvíli podává žádost na pořádání mistrovství Evropy v roce 2013. Jedním z několika málo měst, kde by se měl evropský šampionát odehrávat, by měla být právě Olomouc. Odpověděli jsme na to promptně. Okamžitě jsme to zařadili na program Rady města Olomouce a smlouvu schválili.“

Podle Novotného ale ještě není nic jistého. „Zatím je to deklarativní dokument, ještě nemůžeme říct, že druhé nejprestižnější evropské fotbalové klání se v Olomouci skutečně objeví. Ale když UEFA přidělí mistrovství Česku, tak máme velkou šanci, že by se velká část zápasů mohla odehrát tady,“ doplnil Martin Novotný.