Online reportáž

Island vs. Nizozemsko 2:0, Island vs. Turecko 3:0. Fotbalisté ze země gejzírů už dávno nejsou outsideři.

Je to jen šestnáct písmen poskládaných za sebe, ale zkuste je vyslovit, aniž byste si zlámali jazyk. Laugardalsvöllur. Právě tady, v aréně na severním okraji Reykjavíku, se rozhodne, jestli se čeští fotbalisté přiblíží Euru.

V pátek večer začíná druhá polovina kvalifikace. Z první mají Češi 13 bodů a na ledovém ostrově v severním cípu Atlantiku mohou přidat další. Jenže tahle mise je plná nástrah. Jak přežít Island?

Nepanikařit. Češi nejsou pod tlakem: vedou svoji skupinu s pohodlným šestibodovým náskokem na barážové třetí místo. Strašit může jen vzpomínka na březnový zápas s Lotyšskem, kdy se nároďáku povedlo vyrovnat až na poslední chvíli. Vášeň se vytratila i v prohraném přáteláku na Slovensku.

„Chybělo nám nadšení a obětavost z podzimu, kdy jsme vyhráli čtyřikrát za sebou," říkal po Lotyšsku kapitán Tomáš Rosický. „Příště zase musí každý jezdit po zadku, aby nepřišla další facka."

Zvládnout drsné klima. Pohledem do kalendáře se nezdržujte: ačkoliv je skoro polovina června, na Islandu přes den není ani 10 stupňů a v jednom kuse prší. Jediné plus pro hosty z Česka? Dva dny na aklimatizaci.

Další velký problém silný vítr. Takhle vzpomíná brankář Petr Čech na kvalifikaci jednadvacítky v roce 2001: „Nikde jinde jsem nezažil, že bych nemohl vykopávat rovně před sebe, ale musel jsem to kopat do autu, aby vítr nevrátil míč do brány nebo na roh."

Ustát islandskou touhu po pomstě. V listopadu Češi porazili Island 2:1 a dostali ho pod sebe. Teď má parta z ostrova gejzírů šanci na sladkou odvetu navíc doma, kde smetla Nizozemce i Turky a ani jednou nedostala gól.

„Kluci z Islandu dávno nejsou outsideři," poklonil se stoper Václav Procházka. „Vždycky byli důrazní a časem se ještě naučili hrát fotbal, míč už jim nepřekáží."

A pozor na auty, pánové! Nejen kapitán Aron Gunnarson je rekreační házenkář. Byl to on, kdo na začátku vzpomínaného mače v Plzni hodil dlouhý aut, po kterém padl vedoucí gól Islandu. Auty = islandská specialita. A když ještě zafouká příznivý vítr…

„Souhlasím s názorem, že auty jsou nebezpečnější než rohy. Házení je přesnější než kopání," pravil trenér Pavel Vrba. „Ale chceme bodovat, abychom zůstali první."