Online reportáž

Představte si, že sedíte v letadle, jež začíná přistávat. Jakkoliv můžete důvěřovat schopnostem pilota, nikdy nebudete mít stoprocentní jistotu, že přistanete živí. Fotbalová reprezentace tuhle jistotu má: její let kvalifikací na Euro skončil šťastně ještě před přistáním. Češi měli postup v kapse už po osmi zápasech.

Naopak utrápení Nizozemci, kteří v kvalifikaci překvapivě působí jako fackovací panák, mají úplně poslední šanci, jak si zachránit aspoň baráž.

Čechům už o život nejde, jen o vlastní pověst: naposledy si pokazili oslavy postupu zbytečnou porážkou s Tureckem. „Věřte mi, že to chceme napravit a skončit kvalifikaci se vztyčenou hlavou," pravil stoper Michal Kadlec.

V sobotu z lavičky sledoval zmar svých kumpánů, kteří proti žíznivým Turkům za celý zápas zvládli jen dvě střely na branku. Dnes čeká Kadlece a spol. další odhodlaný protivník, jenž nemá kam uhnout: Nizozemci potřebují vyhrát, jen tak můžou zvadlé tulipány zase rozkvést. K tomu jim musí pomoct Island vítězstvím v Turecku.

To národní tým za necelé dva roky pod trenérem Vrbou budí dojem fotbalového schizofrenika: na Euro dokázal projít jako jeden z nejrychlejších, ale nezvládá zápasy, ve kterých o nic nejde.

Z pěti loňských a letošních přáteláků nevyhrál ani jeden a nezvládl ani sobotní (ne)kvalifikaci s Tureckem, kdy Češi mohli hrát naprosto bez nervů. „Někteří hráči mě zklamali, čekal jsem od nich víc," přiznal Pavel Vrba. „V Nizozemsku dostanou šanci ti, kteří proti Turecku nehráli třeba vůbec," prozradil Vrba, který do branky vrátí dlouholetou jedničku Čecha.

A je-li řeč o Euru, musíme připomenout, že Češi naposledy hrají o co nejvýhodnější nasazení pro prosincový los. Zatím balancují na hraně druhého a třetího koše, přičemž druhý by pro ně byl pochopitelně výhodnější: znamenal by jednoho papírově silnějšího a dva papírově přijatelné soupeře.

Kvalifikace ME: Nizozemsko - Česká republika.