V tento čas se kouči ovšem drobí mužstvo, jež se na nedávném mistrovství Evropy prodralo až do čtvrtfinále. Zkrátka bylo úspěšné.

Tiskový mluvčí reprezentace Petr Šedivý to trefně vystihl v příspěvku, který naťukal na Twitter. Nekomentoval ho, jen napsal jména chybějící v současném kádru: Kolář, Pavlenka, Čelůstka, Kadeřábek, Kúdela, Brabec, Hovorka, Petrášek, Novák, Bořil, Masopust, Ševčík, Dočkal, Kalvach, Černý, Provod, Schick, Krmenčík, Pekhart. Na seznam pak ještě přibyl Zima, který v Itálii řeší přestup do FC Turín.

Jaroslav Šilhavý na tréninku české reprezentace.
Změny v reprezentaci: Kúdela je zraněný. Šilhavý povolal Tecla, vrací se Zmrhal

„Když se podíváme na soupisku z ME, absencí je hodně. Chybí fakt spousta hráčů, navíc těch, kteří toho hodně odehráli. „To číslo je enormní,“ připustil Tomáš Vaclík, brankář a jeden z hrdinů už zmiňovaného Eura.

Které ztráty Šilhavého budit ze sna? Je toho dost…

Brankář

Jasně, je tu Vaclík, jenž je v tomto rozložení jasnou jedničkou. Jenže chybí ti nejlepší. Jiří Pavlenka z Brém i Ondřej Kolář ze Slavie, jenž dochytal ligový mač se zlomeným žebrem.

Souček s Coufalem v dresu Slavie hrozí Fabianskimu.
Czech mates zase baví. Souček s Coufalem v dresu Slavie "hrozili" Fabianskimu

Vedle toho je tu ještě jeden vykřičník. Vaclík v létě přestoupil ze Španělska do Řecka a v prvních utkáních nechytal. Naskočil až do posledních dvou. „Chápal jsem, že jsem nestihl úvod přípravy a po krátké desetidenní dovolené se k týmu připojil později. Trenér se asi rozhodl správně, kluci předváděli dobré výkony,“ uznal gólman Olympia-kosu Pireus.

Jistým oddychnutím může být připomínka výkonů na šampionátu. Válel, i když celou sezonu v Seville plnil roli dvojky. Proto by nemělo být místo v bráně kritické.

Stoper

Tady je to trochu jinak. Na Euru se dobře předvedli Tomáš Kalas s Ondřejem Čelůstkou. V kádru totiž scházel za rasismus potrestaný Ondřej Kúdela, který by jinak měl místo v základu jisté.

Nyní pokračuje jeho seriál absencí. „Chodí o berlích,“ oznámil kouč Slavie Jindřich Trpišovský. Kúdelu zastavil v rozletu pochroumaný kotník. Je to k vzteku, vždyť konečně se mohl do hry vrátit i v repre.

Logo ve své zjednodušené, typografické variantě
Lev s pařáty a modrý typografický vzor. Český fotbal ukázal nové logo

Jeho neúčast na srazu je bolestivá na druhou. Kvůli zranění je mimo hru rovněž Ondřej Čelůstka, který by za ideální konstelace tvořil duo ve středu obrany. Vypadli rovněž Jakub Brabec a David Zima, další účastníci Eura.

Šilhavý navíc nemá k dispozici ani krajní beky Jana Bořila s Pavlem Kadeřábkem.

Útočník

Patrik Schick se nechal vyloučit na jaře ve Walesu. „Byl nejlepší střelec Eura, to těžko nahradíte,“ uznal Šilhavý.

Navíc má útočník velkou formu v Leverkusenu, skóroval v posledních dvou utkáních. „V takové fazoně jsem ho ještě neviděl,“ prohlásil spoluhráč Edmund Tapsoba. I na hrotu počítá Šilhavý ztráty: Pekhart, Krmenčík. Bude to zkrátka boj. A nejen se soupeři.