V tento čas se kouči ovšem drobí mužstvo, jež se na nedávném mistrovství Evropy prodralo až do čtvrtfinále. Zkrátka bylo úspěšné.

Tiskový mluvčí reprezentace Petr Šedivý to trefně vystihl v příspěvku, který naťukal na Twitter. Nekomentoval ho, jen napsal jména chybějící v současném kádru: Kolář, Pavlenka, Čelůstka, Kadeřábek, Kúdela, Brabec, Hovorka, Petrášek, Novák, Bořil, Masopust, Ševčík, Dočkal, Kalvach, Černý, Provod, Schick, Krmenčík, Pekhart. Na seznam pak ještě přibyl Zima, který v Itálii řeší přestup do FC Turín.

„Když se podíváme na soupisku z ME, absencí je hodně. Chybí fakt spousta hráčů, navíc těch, kteří toho hodně odehráli. „To číslo je enormní,“ připustil Tomáš Vaclík, brankář a jeden z hrdinů už zmiňovaného Eura.

Které ztráty Šilhavého budit ze sna? Je toho dost…

Brankář

Jasně, je tu Vaclík, jenž je v tomto rozložení jasnou jedničkou. Jenže chybí ti nejlepší. Jiří Pavlenka z Brém i Ondřej Kolář ze Slavie, jenž dochytal ligový mač se zlomeným žebrem.

Vedle toho je tu ještě jeden vykřičník. Vaclík v létě přestoupil ze Španělska do Řecka a v prvních utkáních nechytal. Naskočil až do posledních dvou. „Chápal jsem, že jsem nestihl úvod přípravy a po krátké desetidenní dovolené se k týmu připojil později. Trenér se asi rozhodl správně, kluci předváděli dobré výkony,“ uznal gólman Olympia-kosu Pireus.

Jistým oddychnutím může být připomínka výkonů na šampionátu. Válel, i když celou sezonu v Seville plnil roli dvojky. Proto by nemělo být místo v bráně kritické.

Stoper

Tady je to trochu jinak. Na Euru se dobře předvedli Tomáš Kalas s Ondřejem Čelůstkou. V kádru totiž scházel za rasismus potrestaný Ondřej Kúdela, který by jinak měl místo v základu jisté.

Nyní pokračuje jeho seriál absencí. „Chodí o berlích,“ oznámil kouč Slavie Jindřich Trpišovský. Kúdelu zastavil v rozletu pochroumaný kotník. Je to k vzteku, vždyť konečně se mohl do hry vrátit i v repre.

Jeho neúčast na srazu je bolestivá na druhou. Kvůli zranění je mimo hru rovněž Ondřej Čelůstka, který by za ideální konstelace tvořil duo ve středu obrany. Vypadli rovněž Jakub Brabec a David Zima, další účastníci Eura.

Šilhavý navíc nemá k dispozici ani krajní beky Jana Bořila s Pavlem Kadeřábkem.

Útočník

Patrik Schick se nechal vyloučit na jaře ve Walesu. „Byl nejlepší střelec Eura, to těžko nahradíte,“ uznal Šilhavý.

Navíc má útočník velkou formu v Leverkusenu, skóroval v posledních dvou utkáních. „V takové fazoně jsem ho ještě neviděl,“ prohlásil spoluhráč Edmund Tapsoba. I na hrotu počítá Šilhavý ztráty: Pekhart, Krmenčík. Bude to zkrátka boj. A nejen se soupeři.