„Jsem strojník. Starám se o ohřev vody, technický stav, velice přísné jsou hygienické předpisy,“ odhalil na konci srpna pro Seznam Zprávy náplň své práce šedesátiletý střelec, který byl dvakrát nejlepším v rakouské lize a jednou v československé.

Podle svých slov v rozhovoru našel v Brušperku to, co léta marně hledal – spokojenost. „Jsem spokojený. Mohu si totiž organizovat čas podle svého, chodit na zápasy, na které chci, pořád se netřást, jestli náhodou nepřijdu o práci,“ narážel vystudovaný chemik na fakt, že jako trenér takovou jistotu neměl.

Radující se fotbalisté Paris St. Germain Kylian Mbappé (vlevo) a Lionel Messi.
To máme jet vlakem? Zhýčkanost i péče o zdraví. Proč hvězdy raději létají

V minulosti se snažil mezi neustálým kolotočem stejných jmen v českém fotbalovém trenérském rybníku prosadit. Vedl Vítkovice, Banskou Bystrici, Fulnek a Hlučín, ale mezi naprostou českou elitu, jako se mu to podařilo v roli hráče, nepronikl.

„Stačily dva špatné výsledky a už mi hrozilo odvolání, nebo se nový majitel pozastavoval, jestli nemám vysokou smlouvu, pořád bylo něco,“ podotkl dvojnásobný československý mistr.

Utkání 13. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 31. října 2021 v Ostravě. Setkání baníkovských mistrů od roku 1977 až 2004. Václav Daněk.Utkání 13. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 31. října 2021 v Ostravě. Setkání baníkovských mistrů od roku 1976 až 2004. V popředí legendární střelec Václav Daněk.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Teď jsem pánem svého času a jsem za to moc rád. Když nechci, ani mezi lidi jít nemusím,“ dodal Václav Daněk.

Ve fotbale se ale angažuje dál. Hraje za starou gardu Baníku, zároveň trénuje útočníky v akademii ostravského klubu. „Dělám, co mě baví, co chci. Když chci vyrazit na fotbal, tak na něj prostě zajdu. Když se mi nechce, nikam nemusím,“ uzavřel Václav Daněk, autor 196 ligových branek.