Online reportáž

Když trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba ve čtvrtek večer dostal otázku, jestli slaví, odpověděl: „Ještě není co."

Vydřená výhra 2:1 v kvalifikaci na Euro s Kazachstánem bolela: Češi v Plzni prohrávali, povinné vítězství vystřelil až v poslední čtvrthodině střídající žolík Škoda. Napadlo by vás, že se favorit proti outsiderovi tak zapotí?

Důvod k oslavám může přijít už v neděli večer. „Repre" hraje v Lotyšsku a s luxusním předstihem může mít jistý postup na šesté Euro v řadě.

Tady jsou dvě podmínky:
1. Češi musí vyhrát v Lotyšsku.
2. Nizozemsko nesmí zvítězit v Turecku.

Už remíza nároďáku postačí k tomu, aby si pojistil minimálně třetí místo čili nejhůř listopadovou baráž. „Bylo by fajn proměnit hned první mečbol, ale není to jen o nás, záleží i na výsledku Nizozemska. Musíme se soustředit na svůj zápas teprve pak uvidíme, jestli to stačí nebo jestli ještě musíme něco uhrát," pravil brankář Petr Čech. Pro připomenutí: pro Čecha a spol. kvalifikace končí říjnovým dvojzápasem s Tureckem a v Nizozemsku.

Březnový spasitel Pilař chybí

Ale zpátky do Lotyšska, země remízových králů. Lotyši zatím v kvalifikaci nevyhráli, ale uhráli čtyři plichty i v březnu v Praze. Vzpomínáte? Po první půli Češi nečekaně prohrávali, až v poslední minutě vyrovnal Pilař.

Velké obraty jsou v této kvalifikaci česká specialita: ve čtyřech ze sedmi dosavadních partií národní tým prohrával, přesto třikrát dokázal vyhrát a jednou z toho byla remíza.

„Tenhle tým má obrovskou vnitřní sílu," chválil trenér Vrba. „Možná nemáme takový zvuk jako kdysi, ale buďte si jistí, že kluci dělají pro výsledek maximum."

Po trápení s Kazachstánem vědí, co nemají dělat: v první půli byli příliš opatrní, chyběl jim nápad i rychlost. Zato vzkříšení last minute je prvek, jež může Vrbovy chlapce zítra v Lotyšsku hnát.

Pikantní je, že i Lotyši ve čtvrtek urvali remízu na poslední chvíli: v Turecku se v 91. minutě trefil exjablonecký útočník Šabala.