Komise se účastí Hořejšího v aféře zabývala už delší dobu a na čtvrtečním zasedání vynesla trest. Za nejvážnější považuje přečin z 6. června 2019. Hořejší tehdy podle komise předal úplatek ve výši nejméně 100 tisíc korun od bývalého sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze pro rozhodčího Roberta Hájka. Hlavní sudí měl o pět dní dříve ovlivnit utkání třetí ligy na hřišti Živanic, kde pražský klub zvítězil 2:1.

Souhrnný trest

Hořejší se podle etické komise ve stejné sezoně podílel také na ovlivnění zápasu mezi Štěchovicemi a Vyšehradem, který hosté v květnu 2019 vyhráli 2:0. Před utkáním se sešel s rozhodčími Martinem Hányšem, Lukášem Nehasilem a Janem Aubrechtem a v přítomnosti Rogoze jim zadal pokyny k ovlivnění duelu. O rok později pak Hořejší na schůzce ovlivnil hlavního sudího Jiřího Musila, aby ve prospěch Vyšehradu řídil zápas druhé ligy ve Vlašimi. Utkání skončilo remízou 1:1.

"U pana Hořejšího jde o trest souhrnný za více spáchaných disciplinárních přečinů. Nejzávažnější z přečinů byl podle komise přečin podílnictví na úplatkářství. Pan Hořejší působil jako jakýsi kurýr, když předal úplatek od pana Rogoze rozhodčímu panu Hájkovi. Komise panu Hořejšímu uložila trest ve výši čtyř let zákazu jakékoliv činnosti související s FAČR a peněžitou pokutu," řekl v nahrávce pro média předseda etické komise Jan Eisenreich.

Denis Laňka při utkání se Slavií Praha
Laňka v tom lítá. Večírky, brutální fauly, prostředníčky v Ústí. A teď úplatky?

Hořejší s trestem nesouhlasí. "Komise uvádí verdikt bez důkazů, žádný důkazní materiál k tomu není. Jenom jsme se sešli, nic jsem nepředal. Oni mi opak nedokázali. Odvolám se k odvolací komisi," citoval iSport.cz Hořejšího.

Ten stále působí na pozici sekretáře Řídící komise pro Čechy. Vynesený trest automaticky neznamená jeho konec ve funkci, rozhodnutí je na vedení asociace. Postih od etické komise ale dává FAČR lepší argument pro vypovězení smlouvy.

Vyloučený Vyšehrad

Komise už na svých předchozích zasedáních vynesla několik verdiktů. Potrestala některé rozhodčí či funkcionáře, vyšehradský klub vyloučila z třetí ligy a přeřadila ho do pražského přeboru.

V aféře, která odstartovala vloni v říjnu, policie obvinila 20 lidí. Většina z nich včetně Berbra a Rogoze už ale z asociace vystoupila a etická komise s nimi nemůže vést řízení. FAČR má v kauze jako poškozená strana přístup k policejnímu spisu, etická komise může rozhodovat bez ohledu na probíhající trestní řízení.

Marek Pilný z Trutnova je stále aktivním fotbalistou, rozhodčím a zároveň i předsedou Okresního fotbalového svazu Trutnov.
Opilecký skandál, poté ovlivněný zápas? Pilného vyšetřuje Etická komise FAČR

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z ČFL do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.