Dříve tým, který proháněl vůbec ty nejlepší evropské celky v základních skupinách Ligy mistrů či Evropské ligy, v současnosti mužstvo, které chce odšpuntovat nový začátek. Panathinaikos Atény je v Řecku klub s největší tradicí, i proto ho v souvislosti s hospodářskou krizí v roce 2012 zachránili fanoušci, kteří koupili 54,75 % akcií klubu.

Trpišovský dlouho volal s Vaclíkem

Aktuálně je ale řecký klub na vzestupu, po tříletém trestu a neúčasti v evropských pohárech se Panathinaikos vrací zpátky na scénu. „Je to tým, který šel poslední půlrok nahoru a zlepšuje se. Na jaře byl prakticky neporazitelný, myslím, že dostal šest gólů z posledních 18 zápasů. Mluvili jsme i s (brankářem Olympiakosu) Tomášem Vaclíkem, hodně jsme Panathinaikos probírali. Mají velmi pevnou defenzivu a navíc jsou silní s míčem,“ uvědomuje si trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Fotbalisté Slovácka absolvovali v Istanbulu předzápasový trénink.
Pozor na začátek a hlavně žádný strach. Slovácko čeká premiéra v Evropské lize

Srbský trenér Ivan Jovanovič si s Panathinaikosem zakládá na nepropustné obraně, z posledních patnácti utkání inkasoval řecký celek pouze ve třech. K tomu mužstvo, které v roce 2005 vedl český trenér Zdeněk Ščasný, prohrálo jediné utkání z posledních dvaceti. „Očekávám dobrý fotbal a dobré utkání. Panathinaikos se jeví jako velice silný tým, hru má založenou na kombinaci a situacích jeden na jednoho. Jsou jak ryby ve vodě s míčem,“ přemítá Trpišovský.

Slavia bude chtít před domácím publikem odčinit prohru 0:1 z úvodního ligového kola proti Hradci Králové. Červenobílí sice drtivou většinu utkání drželi míč, křečovitost ve finální fázi ale připomínala závěr loňské sezony. „Jsme hodně nespokojení s tím, že jsme to nezvládli. Stín tam je velký. Měli jsme video, hodně jsme si to vyříkávali,“ zamračil se trenér sešívaných.Poslední vzájemná bitva se datuje do sezony 2001/2002, tehdy řecký klub vyřadil Slavii v bitvě o Ligu mistrů.

Fotbalisty Slovácka po triumfu v MOL Cupu čekají další velké zápasy.
Experti: Žádný propadák! Slovácko může Fenerbahce potrápit, změnit historii

Aktuálně mírnou výhodou pro sešívané by mohl být fakt, že řecká liga ještě neodstartovala. Sešívaní mají za sebou už tři soutěžní zápasy.„Nehledal bych v tom nic zásadního, my toho taky moc odehráno nemáme. Odehráli jsme ligový zápas a dvě utkání, která byla typologicky odlišná od toho, co nás čeká. Soupeř má tak zkušené hráče, že budou schopni zahrát takhle těžký zápas i bez ostrého utkání,“ varuje Trpišovský.

Utkání v Edenu začíná od 19 hodin, zápas bude vysílat O2 TV Sport, hostem ve studiu bude David Kalivoda.