Jaroslav Plašil, Milan Škoda, Roman Hubník, David Lafata, Tomáš Necid a debutant Patrik Schick. Ne, to není jen soupiska českých fotbalových reprezentantů. To je seznam střelců, kteří v přípravném utkání zničili Maltu 6:0.

Ano, Češi zahájili přípravu na blížící se Euro proti fotbalovému trpaslíkovi zostra. Kanonýři nezklamali, defenziva excelovala. Malta totiž za celý zápas nevypálila na branku.

Reprezentanti tak poprvé pod trenérem Pavlem Vrbou neinkasovali (z dvaceti zápasů). Navíc ukončili třízápasové čekání na výhru.

"Jsem rád, že jsme byli výrazně lepší, dali jsme šest gólů a měli jsme další příležitosti. Z tohoto pohledu to splnilo očekávání," řekl Vrba. "Hlavně herní projev a kombinace vypadaly dobře. Ale na ME nás budou čekat mnohem těžší zápasy než dnes. Jsem však rád, že se v utkání projevily některé věci, které nacvičujeme," těšilo českého trenéra.

S Čechem i Rosickým

Češi nastoupili v brance s Petrem Čechem, který tak odehrál 119. zápas za reprezentaci a stanovil nový rekord. Doposud se o něj dělil s Karlem Poborským.

Na hřišti se v základu objevil i kapitán Tomáš Rosický. Ten hrál za nároďák po zdravotních lapáliích poprvé po 11 měsících. A nutno podotknout, že český šikula je stále ve formě. Ačkoliv letos odehrál za první tým Arsenalu jen 19 minut, patřil opět mezi tahouny.

"Samozřejmě jsem byl moc rád, že jsem si mohl zase zahrát po dlouhé době, jak pro mě, tak pro celý tým to splnilo, co mělo. Z mé strany tam bylo pár dobrých věcí, pár kolmic. Ještě mi tam chybí timing, ale do toho se dostanu. Ale výhru bych nepřeceňoval, víc nás prověří Rusko a Korea," řekl Rosický směrem k dalším přípravným duelům.

Kanonádu odstartoval Plašil

Češi sice nevlétli na Maltu jako vichřice, ale už od samého začátku diktovali tempo hry. Po vlažnějším úvodu se v 15. minutě opřel do dělovky ze 30 metrů Plašil a výstavní střelou o tyč otevřel skóre. Plašil se tak dočkal prvního gólu za "repre" od září 2011.

Ve 22. minutě Češi udeřili znovu. A opět u toho byl Plašil, tentokrát ovšem v roli asistenta. Parádně uvolnil Krejčího, který přízemním centrem naservíroval míč Škodovi a ten se nemýlil.

Po další akci Krejčího pak Plašila vychytal maltský gólman Bonello.

I Škoda mohl přidat druhou trefu, po Rosického rohu ale promáchl. Míč ale vrátil do vápna Pavelka a Hubník v akrobatické pozici propálil Bonella potřetí. Stylově tak oslavil reprezentační návrat po téměř čtyřech letech.

Se třemi útočníky

Do druhého poločasu poslal Vrba značně pozměněnou sestavu. Češi vyrukovali se dvěma útočníky (do boje poslal Lafatu a Necid) a Rosický se přesunul doleva.

A ani v novém složení nebo o šance nouze. Darida pálil nepřesně, Kadeřábkovu střelu zase vytáhl gólman na tyč.

Vrba dal v závěru prostor i Schickovi, který si tak odbyl reprezentační premiéru. Češi tak posledních 25 minut dohrávali s třemi klasickými útočníky.

Převahu ve vápně využili v 74. minutě po rohu Lafata. Pod výprask se poté ještě podepsali Necid a svůj debut vyšperkoval gólem i Schick. "Jsem rád, že jsem dnes vůbec nastoupil. Že jsem dal gól a na jeden nahrál, už je jen taková třešnička. Cením si toho, že jsem se vůbec dostal do tohoto užšího výběru. Když na Euro nepojedu, tak zklamaný nebudu," prohlásil Schick.

Vrba tak dal prostor všem hráčům až na fotbalisty Basileje Vaclíka se Suchým, kteří se k týmu připojili teprve ve čtvrtek, a Dočkala, který doléčuje zranění.

Přípravné fotbalové utkání v Kufsteinu (Rakousko):

Česká republika - Malta 6:0 (3:0)
Branky: 15. Plašil, 22. Škoda, 40. Hubník, 74. Lafata, 81. Necid, 90. Schick. Rozhodčí: Ouschan (Rak.). Bez ŽK. Diváci: 1000.

ČR: Čech (46. Koubek) - Kadeřábek (65. Mareček), Sivok, Hubník, Limberský (46. Gebre Selassie) - Pavelka (65. Kolář), Plašil (46. Darida) - Šural (46. Skalák), Rosický (65. Schick), Krejčí (46. Lafata) - Škoda (46. Necid). Trenér: Vrba.
Malta: Bonello (88. Haber) - Attard (46. Camilleri), Agius, Baldacchino, Z. Muscat, Failla (75. Camenzuli) - Kristensen (46. P. Fenech), Gambin (74. Cremona), Sciberras (90. Pisani), Briffa (62. R. Muscat) - Effiong (46. Mifsud). Trenér: Ghedin.