„Je to smutný okamžik pro fotbal na celém světě. Pro mnoho generací byl Pelé nepřekonatelnou legendou, králem našeho sportu. Podle posledních zpráv přicházejících z Brazílie bylo zřejmé, že je ve špatném zdravotním stavu, teď celý fotbalový svět bude truchlit. Po nedávné oslavě fotbalu v Kataru přichází smutná chvíle,“ uvedl předseda Petr Fousek na webu FAČR.
Hluboký zármutek nad smrtí trojnásobného mistra světa projevil i kouč reprezentace Jaroslav Šilhavý. „Mám obrovský obdiv a respekt k tomu, co dokázal a co pro světový fotbal udělal. Ze zprávy o jeho úmrtí musí být smutno každému fanouškovi, protože fotbal ztratil neobyčejnou osobnost a bez přehánění i svůj symbol,“ poznamenal Šilhavý.

„Je neskutečné, co dokázal. Legendou byl nejenom ve své době, ale i pro naši generaci, a po právu jí zůstane napořád. Je to smutná zpráva pro celý fotbal,“ řekl kapitán české reprezentace Tomáš Souček.
„Odpočívej v pokoji, legendo,“ napsal brankář Tomáš Vaclík. „Byl největší, v jeho podání vypadal fotbal tak jednoduše,“ dodal bývalý obránce Tomáš Ujfaluši.
Rytířské gesto Masopusta
Jeden z nejlepších hráčů historie se zapsal také do dějin českého a československého fotbalu. A to nejenom tím, že proti československé reprezentaci nastoupil hned čtyřikrát s bilancí dvou výher, dvou remíz a čtyř gólů.
Slavný je moment z mistrovství světa v roce 1962, na kterém se Československo a Brazílie utkaly v základní skupině i ve finále. V prvním z těchto zápasů se Pelé zranil, ale kvůli tehdejším pravidlům nemohl střídat. A tak Josef Masopust svým spoluhráčům nařídil, aby legendárního soupeře neatakovali. Pelé na oplátku neútočil a pouze přihrával dál, pokud se k němu míč dostal.

„Pelé byl král. Obdivoval jsem ho, protože byl komplexním fotbalistou. Co dokázal v sedmnácti letech ve Švédsku 1958, to na mě udělalo velký dojem. Uměl hrát oběma nohama, zvládal kličky, byl rychlý, nedělaly mu problém dlouhé pasy, střely ani hra hlavou,“ popisoval před lety právě Josef Masopust.