Do restaurace kousek od Staroměstského náměstí přišel s předstihem. V proužkované košili a neoholený. Objednal si hovězí vývar a steak a začal vyprávět, jak se žije člověku, na kterého z tribun prší vodopád urážek. Hromové „Pelta ven!" střídá tvrdší verze „Pelta je č…k!"

„Nečekal jsem, že to dostane tak drastické rozměry," přiznal strahovský boss. „I když vím, že je nejistá doba a v lidech zakořenila frustrace, kterou si s sebou berou i na fotbal."

Vážně je to jen v tomhle?
Jasně, vyčítají mi, že se snažíme potírat vulgarity na stadionech. Nějaké ojedinělé „Pelta, ven!" bych ještě bral, ale spousta věcí je už za hranou. Je to davová psychóza, z urážek se stal folklór. Čekal jsem, že slušní fanoušci budou na problémové pískat a snažit se je eliminovat, jenže oni se k nim ještě přidávají. Doma si na manželku hrubiánství nedovolí, ale v davu na stadionu ano.

Štvalo by vás to i v případě, že by nešlo o skandování vůči vám?
Samozřejmě. Vulgarity odrazují od cesty na fotbal rodiny s dětmi, o které taky stojíme. Ale přiznávám, že mi urážky nejsou příjemné. A není to zdaleka jen o mně, vždyť mám ženu a děti…

Proč fotbal nechce vulgarity na stadionech?"Asociace se maximálně snaží podpořit členskou základnu
a přivést k fotbalu malé děti, které budou v budoucnu základem pro úspěšnost ligových celků i národních týmů.
Do mládežnického fotbalu jdou nemalé prostředky, které vynakládá také stát. I proto je naší povinností a zodpovědností, aby byly tyto děti správně vychovávané nejen na hřišti, ale i v hledišti. Ne, aby se na stadionech učili slovník vulgárních slov, to by na fotbal nikdo nedal ani korunu."

Ondřej Lípa,
tiskový mluvčí FAČR 

Prvního dubna jste oznámil, že se kvůli hanlivým pokřikům či transparentům může přerušit nebo ukončit zápas, a týden poté při utkání Slavia – Jablonec přišlo první přerušení kvůli sprostému skandování proti vám. Čekal jste, že to bude tak rychlé?
Hlavně jsem nečekal, že se to tak vyhrotí. Reakce fanoušků a její síla mě dost překvapila. Přitom jsem v tom docela nešťastně: nikdy jsem neřekl, že budu někoho šacovat nebo omezovat. Jen jsem chtěl, abychom dostali nepřizpůsobivé fanoušky ze stadionů. A nakonec se to obrátilo proti mně, najednou jsem nepřítel fotbalu číslo jedna.

Dá se pochopit, že jste chtěli rychle zareagovat na řádění chuligánů během březnového zápasu Baník – Sparta, ale nebylo zavádění nových pravidel uprostřed sezony kontraproduktivní?
Naopak. Mám podporu předsedy olympijského výboru Kejvala i šéfa České unie sportu Jansty. Nikdo nechce opakovat to, co se stalo v Ostravě nebo Teplicích. Všichni mi říkají, abychom nezůstali jen u slov a dotáhli to do konce.

Kdo je to „všichni"?
Třeba dvě velké firmy, se kterými jednám o partnerství. Obě mi řekly: Když to zvládneš, půjdeme do fotbalu. Další zase váhají, jestli spolupráci ukončit nebo nás podporovat dál. Jsme na křižovatce a je dobře, že jsme něco začali dělat.

Z řadění fanoušků Sparty mu nebylo dobře

Přestože jste „něco začali dělat", o víkendu se málem nedohrál zápas Teplice – Sparta. Čím to?
Pořád jsme teprve na začátku, pracovní skupina k diváckému násilí se poprvé sejde 14. května. Ale upřímně, nebylo mi dobře, když jsem se na ten zápas díval. Teplický ředitel Franta Hrdlička mi říkal: Poprvé jsem se na fotbale bál, aby se něco nestalo. A já taky. Klepal jsem se, aby nedošlo k nějaké tragédie. Navíc u Sparty mě to bolí daleko víc.

Protože jste tam pracoval?
Ano, nechal jsem tam kus života. Než jsem tam přišel, klub dlužil 850 milionů. Přemluvil jsem Vlastu Košťála, abychom do toho šli, a my pak šestkrát postoupili do Ligy mistrů.

Sparťanům můžete předávat trofeje pro vítěze ligy i národního poháru. Nebojíte se reakce fanoušků?
Myslím, že trofeje budu normálně předávat. Ale u finále poháru mám trochu strach. Podle mých informací se fandové domlouvají na narušení zápasu. Chtějí způsobit škodu, možná i předčasné ukončení zápasu.

Jak zařídit, aby se finále poháru i poslední tři kola ligy v pohodě dohrála?
Přesný výklad neumíme definovat. Nemůžeme říct, že ustupujeme, ale chceme být benevolentnější v tom, že si všechno rozhodne sudí. Jsou excesy fanoušků na přerušení nebo ukončení zápasu? Bude to na rozhodčím.

Čistě hypoteticky, co by následovalo, kdyby byl nějaký zápas předčasně ukončen?
Pánové, já jsem předseda svazu, tohle je v kompetenci řídícího orgánu. Podle mě by si nechal předložit zprávu delegáta, který popíše, proč došlo k ukončení zápasu. A potom by se rozhodlo, jestli utkání kontumovat nebo ho třeba opakovat bez diváků.

O rady žádají zahraniční svazy

Jaká je vlastně role klubů? Neměly by s fanoušky víc pracovat?
Víte, několik vlastníků klubů mě zklamalo, čekal jsem od nich víc iniciativy. Někteří jsou rádi, že fanoušci nehulákají na ně… Je s tím problém: někdy je majitel nejasný, jinde zase nemají sílu, aby se do toho pustili.

Takže klub se svými fanoušky nic nezmůže?
To jistě ne. Moje rada? Zavolat si šéfy fanoušků, posedět s nimi a všechno probrat. Možná by se dalo uvažovat i o finančních sankcích, v případě problémů s fandy třeba změnit přerozdělování peněz klubům od STES.

Co bude dál?
Příští středu se poprvé sejde zmíněná pracovní skupina, kam každý přijde s nějakým vlastním nápadem, a řekneme si, jakým směrem se vydat. Kromě toho jednáme se zahraničními svazy a ptáme se jich, co by nám doporučily. Chci na fotbale kultivované prostředí, aby na ligu chodily rodiny s dětmi. Podívejte se vedle do Německa, kde to krásně funguje.

Pane Pelto, neřekl jste si aspoň jednou, že byste fanouškům ustoupil? Že vám to za to nestojí?
Ne. Nemůžu jim říct, aby si dělali, co chtějí. Ligu nemůžou řídit fanoušci. Vydali jsme se na dlouhou a bolestnou cestu, která bude stát velké peníze. Chci regulérní ligu, bojuju za dobro fotbalu a svoji práci dělám srdcem. Navíc všechno není úplně černé.

Opravdu?
Od příští sezony budeme mít dva týmy v kvalifikaci Ligy mistrů. V lize se nám i přes excesy zvedají návštěvy a hrají se kvalitní zápasy. Vyhlížíme domácí Euro jednadvacítek 2015, kde budeme bojovat o medaili. Máme podporu státu a chystáme výstavbu národního sportovního centra na Strahově… To je dost pozitivních věcí, ne?

MARTIN MLS