"Stejně jako ostatní obžalovaní zásadně odmítám obžalobu vznesenou vůči mé osobě ve všech bodech," řekl Pelta soudu. Podotkl, že ho mrzí, že je veřejností vnímán jako nepřítel sportu. Dodal, že peníze nechtěl jen pro fotbal a že by byl rád, aby lidé viděli, co všechno pro český sport udělal.

"Mrzí mě, že jsem u veřejnosti vnímán jako nepřítel sportu. Ale lidi tomu nerozumí. Já jsem opravdu nechtěl jenom peníze pro fotbal. Pelty se nikdo mimo fotbal nebál. Já se snažil, aby to celé fungovalo a dávalo smysl," uvedl. "Myslím, že máme morální nárok na to, abychom byli zproštěni viny."

Státní zástupce tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdílení dotací. Společně pak údajně proces rozdělování ovlivňovali ve prospěch nejen FAČR, ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy. Obžalobě kromě Pelty a Kratochvílové čelí i šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Obžalované jsou i obě zmíněné organizace.

Při své řeči se vrátil i k divokému zatčení. "Vyběhli na mě se samopaly. Já nevěděl, jestli to je policie, nebo nějaká mafie. Jsem si pak oddechl, že to je policie.“

Obžalobu dnes znovu odmítli i Kratochvílová s Břízou. "Před soudem bylo prokázáno, že jsem nikoho neinstruovala, ani jsem nikoho neovlivňovala," řekla bývalá náměstkyně ve svém závěrečném vyjádření. Státní zástupce podle ní ignoruje důkazy, které svědčí ve prospěch obžalovaných. Kratochvílová také zopakovala, že skutky popsané v obžalobě se buď nestaly, nebo nebyly trestnými činy. Bříza pak poukázal na chyby, které podle něj obžaloba obsahuje a požádal soud, aby ho osvobodil. Oba obžalovaní také soudu popsali, jak trestní stíhání zasáhlo jejich životy.

Státní zástupce v úterý navrhl, aby soud Kratochvílovou potrestal deseti lety vězení. Janstovi žalobce navrhl pět let, stejný trest chce pro Boháče. Pro Břízu chce žalobce šestiletý trest a pro Peltu devítiletý. Všem obžalovaným navrhl také peněžité tresty a zákazy činnosti.

Fotbalové asociaci Kratochvílová podle obžaloby na úkor dalších žadatelů o dotace zajistila navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, ČUS údajně dostala navíc 11,5 milionu korun. Náměstkyně s Peltou podle státního zástupce nezákonně ovlivnili rozdělení dalších nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu, když se domluvili na tom, kterým dalším 21 konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu "Podpora materiálně technické základny sportu".