„Některé verdikty byly velmi zvláštní,“ přikývne Ivan Grégr, bývalý mezinárodní sudí, který hlasitě upozorňuje na nepravosti v tuzemském fotbale.

Fotbalisté Zbrojovky prohráli 1:2 na hřišti Bohemians 1905.
"Je to zmetek". Zbrojovka se opřela do videa, odmítá za něj platit

Jako vždy směřuje pozornost především na zápasy Slavie a Sparty.

Trestaná Příbram

V prvním případě pomohl Karel Hrubeš úřadujícím mistrům. Zákrok Stefana Vilotiče na Simu byl minimálně nejasný. Přesto se kopala penalta, z níž šla Slavia do vedení. Proti Příbrami se zahrával už jedenáctý pokutový kop v ročníku, tento trest stihl tým kouče Pavla Horvátha ve všech duelech po zimní pauze.

V Olomouci to byla ještě větší jízda. „V tomto ohledu to bylo divné utkání,“ říká Grégr.

Začněme od konce. Zákrok Lukáše Greššáka na Kozáka byl evidentní. Rozhodčí Pavel Franěk ho také odpískal bleskově, u videa pak už jen zkontroloval správnost. „Takhle by to mělo vypadat. VAR je vynikající věc, ale rozhodčí si ho nesmí brát jako alibi. Má to být jen podpůrný prostředek,“ horuje Grégr za videosystém, jenž je v poslední době v Česku i Evropě pod palbou kritiky.

SK Sigma Olomouc - AC Sparta Praha 2:3
Tři penalty a velký obrat: Sparta vyhrála první zápas pod trenérem Vrbou

Ono se však není co divit, jak ukázal i olomoucký večer. První dva pokutové kopy byly potvrzeny až po dlouhém zkoumání u obrazovky. „Tu na Kozáka bych nepískal,“ okomentoval Grégr kontakt sparťanského útočníka s bekem Ondřejem Zmrzlým v 66. minutě.

Matějovský? Červená

Na hraně byl také zákrok Ladislava Krejčího mladšího na mladíka Daňka. „Zdálo se to tělo na tělo,“ říká Grégr.

Videorozhodčí Ondřej Pechanec však obě situace označil za jasné: V prvním případě podle něj šlo kopnutí, ve druhém o podražení. „Problém je, že někteří rozhodčí neumí VAR používat. Vemte si faul mladoboleslavského Marka Matějovského proti Olomouci,“ připomíná Grégr chvíli, kdy sudí Alex Denev zmateně rozebíral s kolegy, zda má matadora vyloučit, či ne.

Zranění Davida Housky v zápase Sigmy v Mladé Boleslavi. Fotografie z instagramu trenéra Látala a reprofoto z vysílání ČT
Krvavý zářez. Houska jel na šití, do rozhodčího se pustil i kouč Látal

Nakonec se červená karta nekonala. „Jasné vyloučení, byla to surová hra. Když se rozhodčí takhle ptá, nemá v lize co dělat,“ je Grégr rezolutní.