Fotbalové mistrovství Evropy je událostí prvořadé mediální sledovanosti. Fanoušky všech týmů zajímá každá maličkost, která se kolem jejich miláčků mihne. A novináři jsou připraveni jim vyhovět.

Zvídavé mikrofony však občas zachytí i věty, kterých jejich autoři možná litovali už ve chvíli, kdy je vyřkli. Není divu, tlak na zúčastněné hráče a trenéry byl enormní. Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung na svých webových stránkách několik takových výroků shromáždil.

„Myslím, že to byl John F. Kennedy, který řekl: Odpouštěj svým nepřátelům, ale nezapomínej jejich jména,“ překvapil svou sečtělostí drsný italský obránce Marco Materazzi.

V tom případě by si však měl po finále posledního mistrovství světa na paži velkými písmeny nechat vytetovat jméno „Zidane“. Francouzský záložník s ním po slavném „hlavičkovém“ incidentu na posledním světovém šampionátu jistě na večeři nepůjde.

„Všechny týmy tady na turnaji mohou být mistry Evropy – kromě Švýcarska,“ osvědčil svůj diplomatický um kouč Chorvatů Slaven Bilič. Trochu nezdvořile ovšem zapomněl na Rakousko, druhou hostitelskou zemi.

Možná proto, že s Rakouskem ve skupině Chorvaté jen tak tak uhráli výhru 1:0. „Nechci se na nic vymlouvat, ale vlhkost vzduchu dnes byla vysoká,“ prokázal po zápase Bilič, že se k odpovědnosti staví čelem.

„Dnes jsme trénovali jen to, v čem jsme silní. Proto byl trénink po patnácti minutách ukončen,“ ohodnotil rakouský trenér Josef Hickersberger bez obalu umění svých svěřenců.

Telefonuji se svými ženami…Teda ženou

„Děláme všechno jako obvykle. A neběháme nazí po parku jen proto, že teď jsme na Euru,“ poodhalil své tajemné metody nizozemský kouč Polska Leo Beenhakker. Ale i kdyby Poláci po parku nazí běhali, těžko mohli předvést slabší výkony.

„No a? Byl volný den. Příště možná půjdu s Ramosem na diskotéku i já. To by mi ale museli zahrát pořádné flamenco,“ reagoval devětašedesátiletý trenér mistrů Evropy Luis Aragonés na to, že jeho hráč Sergio Ramos se během turnaje vydal zkoumat rakouský noční život.

Zahanbit se ve výrocích nedal ani šéf UEFA Michel Platini: „Věřím, že Angličanům by se to určitě hodilo,“ odpověděl s francouzskou lehkostí na otázku, zda se počet týmů na Euru nerozšíří z šestnácti na dvacet čtyři.

„Měli jsme udělat dvě věci: proměňovat gólové šance a koupit rozhodčímu brýle,“ měl francouzský trenér Raymond Domenech jasno v příčinách ostudné porážky 1:4 od Nizozemska.

O svém volném čase poutavě pohovořil španělský záložník Marcos Senna. „Hraji playstation, dívám se na filmy a telefonuji se svými ženami… Oh! Samozřejmě s mojí ženou! A s mou matkou a sestrami. Tak jsem to myslel!“ bránil se podezření z polygamie Senna.

A perla na závěr: „Myslím, že na penalty nedojde,“ věřil před zápasem s Tureckem Petr Čech. Co dodat, přání se mu splnilo.

Který výrok vás pobavil nejvíc? Hlasujte v anketě v Deníku! (vpravo nahoře)