Stačil jste si během dovolené odpočinout?
Ano, zvládl jsem i rodinnou dovolenou. Když jsem v České republice, trávím čas na severu Plzeňska. Ve Zruči bydlí moji rodiče, v nedaleké Trnové zase rodiče manželky.

Byl jste podívat i v tréninkovém areálu Viktorie Plzeň v Luční ulici, kde jste jako žáček s fotbalem začínal?
Shodu okolností jsme v Luční ulici natáčeli malý dokument, dokonce jsem stál přímo na hřišti, kde jsem jako malý trénoval.

Co jste říkal tomu, že mezi trenéry vaší fotbalové školy ve Zruči je i Jiří Krbeček, bývalý ligový brankář a váš trenér z dorosteneckých let?
Jsem rád, že je pořád aktivní a trénuje a pomáhá nám v naší fotbalové škole. Navíc pro kluky je velký tahák v tom, že se jim věnuje trenér, který v minulosti vedl i mne.

Stojíte na prahu nové sezony. Můžete se ale ještě ohlédnout za tou uplynulou?
Zajímavé je, že jsme v ní s Arsenalem získali o čtyři body víc než v té předchozí, kdy jsme byli druzí. Člověk by čekal, že skončíme minimálně opět druzí. My se však poprvé po dvaceti letech nedostali do čtyřky, která znamená hrát Ligu mistrů. To ovlivnilo i celkové hodnocení sezony.

Přitom začátek sezony vám vyšel výborně …
Ano, vypadalo to, že jsme připraveni bojovat o titul až do konce. Jenže potom se nám nepodařilo několik zápasů a naopak Chelsea uhrála patnáct vítězství v řadě, získala tím velký náskok, který si už pohlídala. My jsme museli dotahovat, poslední dva měsíce sezony jsme hráli výborně. To vás pak zpětně mrzí výpadek v únoru a březnu, kdy jsme poztráceli body, které nám nakonec chyběly.

Je určitou náplastí vítězství v Anglickém poháru?
Určitě. Arsenal ho vyhrál potřetí ve čtyřech letech, což není tak jednoduché, jak to možná může na první pohled vypadat. Už se moc těším na Superpohár, o který budeme s Arsenalem bojovat právě s Chelsea.

Pozorně sledujete i dění v české lize. Co říkáte návratu Pavla Vrby do Plzně?
Podle mne nadcházející sezona české ligy nabízí zvýšení atraktivity. Jedním z důvodů je právě návrat trenéra do Plzně, dalšími pak skutečnost, že Sparta i Slavia vrhly všechny síly do ofenzivy a mohutně posilují. Cílem všech tří klubů je dostat se na podzim do základních skupin evropských pohárů a uvidíme, jak se to komu podaří.

Pod velkým tlakem bude Slavia, která vyhrála mistrovský titul a očekává, že se prosadí i v evropských pohárech. Souhlasíte?
U Sparty jsem chápal, že když se jí nevydařila sezona, přijdou změny. Když ale překope celý tým klub, který vyhrál titul, tak jsem sám zvědavý, jak si s tím poradí. Hráči, kteří přišli, budou muset nejspíš i nastupovat. Zásadní bude, jak se s tím Slavia dokáže srovnat a nové hráče zabuduje do týmu.

Stejně je na tom i Sparta, tam přišlo také mnoho nových hráčů. Jak složité bude podle vás v co možná nejkratším čase sladit tým?
Jedno je jisté jestli něco Sparta i Slavia nebudou mít, tak je to čas. A očekávaní budou veliká, všichni budou chtít vidět, jak si posily povedou, a budou chtít výsledek, aby nový tým byl lepší než ten loňský. To jsou věci, které budou oba dva týmy udržovat tak trochu pod tlakem.

Co říkáte na tah pražské Sparty, která angažovala italského trenéra?
Trenér Stramaccioni nikdy v české lize nepůsobil a pro něj to bude novinka. Podle mne to může fungovat, ale hodně bude záležet na práci, která se dokáže udělat.

Plzeň asi bude těžit z toho, že má kostru týmu, která spolu hraje už delší dobu. Považujete to i vy za výhodu?
Ano, většina z hráčů zná trenéra Vrbu a on zná je i prostředí v klubu, takže po této stránce to pro Plzeň může být jednodušší. Na druhou stranu se říká: Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky.

Můžete to rozvést?
Bude to o tom, aby si lidé nemysleli, že když se vrátil trenér Vrba, bude hned všechno jasné. Vždycky je to hlavně o práci, a aby se týmu dařilo a měl výsledky.

Jak budou vypadat vaše první týdny v rámci letní přípravy Arsenalu?
První týden budeme v Londýně, pak letíme do Austrálie, kde máme dva zápasy s týmy ze Sydney. Potom se přesuneme do Pekingu, kde nás čekají zápasy s Bayernem Mnichov a Chelsea. Na konci července se vracíme zpět a čeká nás Emirates Cup.

Už jste zmínil, že v nové sezoně musíte oželet Ligu mistrů. Nebude pro Arsenal Evropská liga málo?
Evropskou ligu jsem měl možnost hrát jednou a ve chvíli, kdy jsme se tam ocitli, chce člověk vždy vyhrát. Jsem strašně pyšný na to, že jsem Evropskou ligu vyhrál, že mám pohár doma. Stojí to opravdu za to.