Nezajímají ho psychologické hry, spekulace ani jiné věci, které by mohly český národní tým před barážovou bitvou s Černou Horou rozhodit. Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se soustředí pouze na jeden cíl, a to postup na mistrovství Evropy v Polsku a Ukrajině. „Soupeř není k neporažení. To je bez debat,“ myslí si záložník londýnského Arsenalu.

Už jste ve své fotbalové kariéře zažil dvě baráže. Obě o mistrovství světa. Jednu neúspěšnou v roce 2001 proti Belgii a jednu úspěšnou v roce 2005 proti Norsku. Jak na ně vzpomínáte?

Nedá se to srovnávat s tím, co nás čeká teď.Když vzpomínám na Belgii, tak mě nenapadá nic pěkného. Bylo to tehdy velké zklamání. Na druhou stranu Norsko, to jsou zase příjemné pocity. Tehdy jsme to zvládli doma, před vlastními fanoušky, to bylo super.

A jaké pocity se ve vás honí před dvojduelem s Černou Horou?

Budou to dvě bitvy. Obě velmi specifické. Všechno se teď maže. To jak jste hráli ve skupině, co jste předváděli za fotbal. To na tohle nebude mít vliv. Hraje se o Euro. Budou to velké zápasy. Věděli jsme, že cesta bude těžká. Ale není neprostupná. Soupeř není k neporažení. To je bez debat.

Rozhodovat tedy budou maličkosti?

Ano. Všechny faktory v tom budou hrát svou roli. Může rozhodnout taktika, nebo třeba disciplína. Kdo udělá hloupou chybu. Tohle vše tam bude.

Je pro vás velkou nepříjemností začínat první duel na domácí půdě?

Rozdíl to je. Kdyby si každý mohl vybrat, kde chce začít, tak vybere možnost hrát první zápas venku. Nevýhoda to je. Ale není to zásadní věc.

Zásadní věcí by ale mohlo být zranění některých opor týmu. Především Milana Baroše a Petra Čecha?

Určitě je to nepříjemné. Oba jsou to hráči, které potřebujeme. Milan vypadá, že by mohl být dobrý. Co se týká Petra, je to velmi komplikované. Zlomený nos je problém.

Hovořil jste s ním od toho okamžiku, kdy se mu to při ligovém utkání přihodilo?

Hned jak jsem se to dozvěděl, tak jsme si volali. Bylo to vlastně bezprostředně po utkání s Blackburnem. V tu chvíli nevěděl, co bude.

Ani teď není situace okolo jeho startu v pátečním duelu jistá. Bude podle vás chytat?

Záleží na tom, jak se bude cítit. Není to nic, co by ho vyloženě mělo ovlivnit. Myslím si, že do toho půjde. Je statečný.

Pokud nastoupí, tak jen s maskou. Už jste zažil gólmana s helmou a maskou najednou?

To ne. Bude to sranda. (smích) U brankáře to asi bude rarita. Když na něj někdo půjde sám, tak se ho evidentně musí leknout. To bude naše výhoda. (smích)

Vnímáte šanci postoupit na EURO jako jednu ze svých posledních zahrát si na takovém turnaji?

Bez debat ano. Pro mě je to zřejmě definitivně poslední šance, jak se dostat na mistrovství Evropy. To další už je daleko.