Třináctiletý Filip Papoušek, žák 7. třídy ZŠ Dobiášova v Liberci, se před dvěma roky stal se čtyřmi góly z celkových šesti střelcem krajského finále fotbalového McDonald´s Cupu. Za liberecký Slovan hraje i o dva roky starší Filipův bratr Petr.

„Pro kluky je McDonald´s Cup hodně důležitý. Kolem turnaje se pohybuje spousta zajímavých lidí,“ říká jejich otec, mistr ligy s pražskou Spartou a Libercem. V nejvyšší české soutěži nastupoval i za Duklu, Jablonec nebo Ostravu. Celkem nasbíral přes tři sta startů.

Přijeli i Horváth s Barošem

Patronem posledního 21. ročníku byl reprezentační záložník Jaromír Zmrhal. Na svátek fotbalu přijeli do Ústí nad Labem podpořit malé fotbalisty i Milan Baroš nebo Pavel Horváth. 

Letošní velké finále se uskuteční v Olomouci. Patronem je další člen národního týmu slávistický bek Jan Bořil.

„Oba kluci začali hrát brzy, ve třech čtyřech letech. Chodil jsem s nimi na tréninky, ale byli ještě dost malí, takže se stávalo, že na chvíli vynechali. Pravidelně začali s fotbalem v pěti letech,“ vzpomíná na začátky svých potomků jednačtyřicetiletý „Papén“.

K nim se může za čas přidat i třetí syn David. Zatím má ale na fotbal ještě čas. V lednu mu byly teprve dva roky. „McDonald´s Cup je pro začínající hráče pojmem,“ míní bývalý kouč libereckých mládežnických výběrů.

„Republikový turnaj je prostě vrchol. Kluci se potkají s velkými osobnostmi a svými vzory, fotí se s nimi. Navíc proti sobě za jednotlivé školy nastupují i hráči, kteří ve svých soutěžích hrají za konkurenční kluby. Třeba za Liberec nebo Spartu. Je to pro ně zážitek,“ tvrdí někdejší reprezentant do 21 let.

Takový turnaj tady dřív nebyl

McDonald's Cup.Zdroj: DeníkSám si nevzpomíná, že by se za jeho mladých let hrál podobný turnaj. „Takhle velký určitě ne. To nebývalo,“ usmívá se šikovný záložník, jenž stále nastupuje za divizní Turnov.

A momentálně i trenér juniorky libereckého Slovanu. „Když mladé kluby doplní někdo z áčka, tak je to zajímavé. Teď bude projekt s juniorkami končit. Přesně nevím proč, asi chyběla motivace… Nahradí je béčka a ta půjdou do třetí ligy, tedy do dospělého fotbalu. Až čas ukáže, co to přinese.“