Soupiska jednoho týmu čítá dvanáct jmen, hřiště má na délku zhruba čtyřicet metrů, poločasy jsou krátké a střídání probíhá "hokejovou" formou. Spousta rodičů tuší, jak to chodí na zápasech žáků.

Ovšem McDonald´s Cup je svým formátem unikátní. Vše může začít už školními zápasy, následují okresní bitvy a souboje v kraji. Odměnou pro nejlepší je účast na Svátku fotbalu, který se vždy hraje na některém ze stadionů.

Letos to bude v nedávno otevřené aréně v Hradci Králové, loni se malí kluci a holky potkali v Uherském Hradišti.

McDonald's Cup čeká už 25. ročník
McDonald´s Cup zve na jubilejní ročník. Odměnou bude sláva i výlet do Wolfsburgu

Atmosféru turnaje na Slovácku dokreslovalo premiérové choreo, k vidění byla spousta pohledných akcí, zákroků brankářů i sprintů za balonem. A pár kluků si užilo nezvykle hodně pozornosti.

Třeba takový František Plánka. Žák z Velkých Karlovic, obce v podhůří Beskyd, se stal nejlepším střelcem turnaje. Patnáct gólů ocenily i přítomné osobnosti, třeba Erich Brabec či Tomáš Hübschman.

Nebo jiný šikula, Miroslav Machata si vysloužil diplom a ceny za titul nejrychlejšího střelce turnaje. Věřte či ne, klučina z Dohalic na Královéhradecku se prosadil za úctyhodných osm vteřin od výkopu.

Slušelo by se říct, že McDonald´s Cup vůbec není o kvalitě jednotlivců. Leč někdy rozhoduje víc než soudržnost.

Důkaz? Loňský triumf školního týmu z pražských Kbel. „Máme hodně individualit, i když kluk, který byl nejlepší v pondělí, o den později skoro nehrál. Měl střevní potíže, asi z nervozity. Báli jsme se, aby se nervozita nerozšířila mezi ostatní. Kluk to ustál, překonal, šel pak i na hřiště,“ zmínil trenér a učitel v jedné osobě Michal Nebeský.

Čas na přihlášky
Jak se zúčastnit turnaje? Stačí vyplnit přihlášku na www.mcdonaldscup.cz. McDonald’s Cup uzavře registrační bránu v neděli 24. března. Krajská finále proběhnou v květnu, Svátek fotbalu je naplánován do Hradce Králové na 3. a 4. června. Deník bude samozřejmě u toho.

Loňské výsledky

Kategorie A
Finále: ZŠ Mozartova Jablonec nad Nisou - ZŠ Kbely Praha 2:4.
O 3. místo: 25. ZŠ Plzeň – ZŠ Sluneční Šumperk 1:2.

Kategorie B
Finále: ZŠ Marjánka Praha – ZŠ Jana Šoupala Ostrava 2:2, pokutové kopy 3:4.
O 3. místo: ZŠ Sportovní Uherské Hradiště – ZŠ Ohrazenice Pardubice 5:3.

Kategorie M
Finále: ZŠ a MŠ Veselá – ZŠ a MŠ Skrbeň 4:1.
O 3. místo: ZŠ a MŠ Lukavice – ZŠ Hýskov 3:1.