Od zvláštního zpravodaje Deníku

Vloni v létě začala spanilá jízda Viktorie Plzeň fotbalovou Evropou. A ve čtvrtek večer v Gelsenkirchenu skončila. Fotbalisté českého mistra po domácí remíze 1:1 v odvetě podlehli 1:3 v prodloužení a z dalších bojů v Evropské lize jsou vyřazeni.

Stydět se za svůj výkon ale nemusí, z evropské fotbalové scény odcházejí se vztyčenou hlavou. V odvetě bojovali bez svého tvůrce hry a kapitána Horvátha a poslední půlhodinu zápasu dohrávali zápasu bez vyloučeného Bakoše.

Osudem plzeňských fotbalistů se stal nizozemský kanonýr Huntelaar, který Západočechům vstřelil ve dvou zápasech všechny čtyři branky.
Plzeň nastoupila podle předpokladů se Ševinským na místě stopera a Procházka se z obrany posunul do středové řady, kde zaujmul post místo distancovaného kapitána Horvátha.

„Není vůbec jednoduché nastoupit po dvou třech měsících do takového zápasu. Tohle je úplně jiný fotbal než v české lize, je mnohem rychlejší a také sledovanější. Ten velký tlak si ale nepřipouštím, to bych se z toho mohl také zbláznit,“ prohlásil zkušený obránce František Ševinský, který se ocitl před navlas stejnou situací jako na podzim, kdy po dlouhé době naskočil do sestavy Viktorie místo distancovaného Čišovského v utkání Ligy mistrů v Minsku proti Borisovu.

Hned k několika změnám sáhl oproti prvnímu zápasu v Plzni i domácí trenér Huub Stevens. Zraněného Unnerstalla, který si v bundesligovém duelu proti Wolfsburgu zlomil klíční kost, vystřídal v brance Hildebrand. Do stoperské dvojice nominoval Stevens vedle Papadopoulose zkušeného Metzeldera a od první minuty nastoupil na pravé straně zálohy také Peruánec Farfán.

„Chceme hrát náš fotbal. Vycházet budeme ze zajištěné obrany, ale naší snahou bude po zisku míče využívat každé zajímavé situace k ofenzivním výpadům. Věřím, že se nám nějaký ten gól podaří vstřelit,“ prohlásil už před zápasem trenér Plzně Pavel Vrba.

Jenže už na začátku osmé minuty dostaly Vrbovy smělé plány povážlivou trhlinu. Draxler si zamířil s míčem směrem k plzeňské brance, vypálil ze dvaceti metrů, brankář Čech vyrazil jeho prudkou střelu na pravou stranu, ovšem jen ke kopačkám kanonýra Huntelaara. A nizozemský fotbalista okamžitě potvrdil, proč je druhým nejlepším střelcem bundesligy a nezadržitelně poslal míč do sítě. Vyprodaná Veltins Arena explodovala nadšením.
Plzeň se ale nezdávala a i bez kapitána Horvátha se dál rvala o naději. Ve 24. minutě vypálil Pilař, Čišovský tečoval míč do branky, jenže gól nemohl být uznán. Plzeňský stoper totiž střílel z ofsajdového postavení.

O čtyři minuty později měli domácí obrovské štěstí. Na pravé straně se uvolnil Petržela, do jeho prudkého centru se položil nabíhající Kolář, ale ze dvou metrů poslal míč hlavou do tyče a od ní se balon odrazil do autu. Smůla!

Domácí fotbalisté už ve zbytku prvního poločasu jednobrankový náskok udrželi.

Plzeň s snažila o výpady na soupeřovu polovinu i ve druhém poločase. Při jednom z nich ale Bakoš fauloval domácího Papadopoulose a irský sudí Kelly nejlepšího střelce Viktorie po hodině hry vyloučil.

Trenér Pavel Vrba na nečekanou situaci reagoval tím, že stáhl ze hřiště Petrželu a na trávník poslal čerstvého Ďuriše. Plzeň se i v deseti mužích snažila dál ohrozit branku a tři minuty před koncem normální hrací doby se dočkala. Daridův centr odvrátil Höwedes jen k nohám Rajtorala nováček v české reprezentaci bombou z úhlu vyrovnal a vynutil si tak prodloužení.

Plzni ale ve čtvrtek fotbalová štěstěna nepřála. V deváté minutě prodloužení, jen krátce poté, co trenér Vrba vyčerpal poslední střídání, se zranil Procházka a byl odnesen ze hřiště na nosítkách a Viktoria dohrávala šest minut první části prodloužení jen v devíti mužích. Plzeňský záložník se sice po ošetření na začátku druhé části prodloužení do hry vrátil, ale zranění mu neumožňovalo stoprocentní nasazení.

Rozhodující okamžik zápasu přišel ve 106. minutě. Obasi zacentroval před branku, kde Čišovský pozdě přistoupil k Huntelaarovi a ten hlavou překonal Čecha a poslal svůj tým do osmifinále Evropské ligy. A aby toho nebylo málo, v poslední minutě zápasu vstřelil plzeňský kat Huntelaar třetí gól svého týmu.

Schalke 04 - FC Viktoria Plzeň 3:1 po prodl. (1:1, 1:0)

Branky: 8., 106. a 120. Huntelaar – 87. Rajtoral. Rozhodčí: Kelly – MacGraith, souhlas (všichni Irsko). ŽK. Höger, Papadopoulos, Matip – Pilař, Limberský, Ševinský, Rajtoral, Berger. ČK. 60. Bakoš. Diváci: 53 951.První zápas: 1:1, postoupilo Schalke.

Schalke: Hildebrand – Höwedes, Metzelder, Papadopoulos, Fuchs – Höger, Matip – Farfán (73. Obasi), Raúl (120. Marica), Draxler (79. Baumjohann) – Huntelaar. Trenér: Huub Stevens.
Viktoria: Čech – Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský – Darida, Procházka – Petržela (65. Ďuriš), Kolář (79. Hora), Pilař (98. Berger) – Bakoš. Trenér: Pavel Vrba.