"Základní sestava nikdy nemůže být konstantní, uzavřená záležitost. Nicméně víme, s kým jsme vyhráli ligu, a určitě ten kmen úspěšných hráčů bude zachován. Na třech čtyřech postech bude rozhodovat aktuální sportovní forma. Každý má šanci, ale víme, co je základ," řekl Koubek na dnešní tiskové konferenci.

Do Plzně v létě zamířili záložníci Jan Kopic, Egon Vůch, Tomáš Kučera, obránce Aleš Matějů a například z Mladé Boleslavi se vrátil ofenzivní Slovák Michal Ďuriš. Především ve středové řadě tak bude velká konkurence.

"Nejdřív to vypadá, že to je nafouklé a předimenzované, a pak je realita jiná. Noví hráči se musí postupně zabudovat. Nejblíže základní sestavě je teď asi Honza Kopic. Ostatní chlapci vědí, že proces přebudovávání mužstva je trošku dlouhodobější a jejich prostor určitě přijde," upozornil Koubek. V současnosti má indisponovaného jen záložníka Václava Pilaře, který léčí bolavé koleno.

Osobnost Horvátha chybí

Vedle útočníků Tomáše Wágnera, Stanislava Tecla a Jana Chramosty po minulé sezoně Viktorii opustil také Pavel Horváth. Dlouholetý kapitán ve 40 letech ukončil profesionální kariéru a stal se trenérem třetiligových Domažlic.

"Pochopitelně Pavel byl originál, který je pryč a chybí. Nechci se pouštět do hloubky, kde konkrétně chybí. Ale kdo zná Pavla Horvátha, tak si dokáže představit, že atmosféra je trošku jiná. Ale je udržovaná přes kolektivní úsilí zkušených hráčů, kteří vědí, jak to má být, aby to bez Pavla fungovalo," uvedl třiašedesátiletý kouč.

Hlavní úkol? Evropské poháry

Jeho velkým úkolem bude dovést Západočechy do základní skupiny evropské soutěže, která jim loni unikla. Plzeň bude začínat v třetím předkole elitní Ligy mistrů, do jejíž hlavní fáze už v minulosti dvakrát postoupila.

"Jsem trenér, který by měl přivést mužstvo do nějaké skupiny, ať už to bude Champions League nebo Evropská liga. Cítím velikou odpovědnost za tento úkol. Mám nejvyšší ambici toho dosáhnout a tím přispět ke sportovní i ekonomické spokojenosti klubu. Ale v žádném případě se z toho nehroutím a pracuji naprosto uvolněně," prohlásil někdejší brankář.

Plzeňští do sezony vstoupí už sobotním duelem o český Superpohár proti Liberci. "Beru to jako ostrý zápas, protože se hraje o trofej, takže o generálce nemůže být řeč. Ale protože se nám pokazil závěr soustředění a generálku s Dynamem Kyjev jsme neodehráli úplně celou, tak nám utkání s Libercem zároveň poslouží k tomu, že před vstupem do evropských soutěží odehrajeme společně s ligou dva ostré zápasy," dodal Koubek.