Od zvláštního zpravodaje Deníku

Sen o postupu do třetího předkola Ligy mistrů se fotbalové Viktorii Plzeň přiblížil nadosah. Po úterní jasné výhře 4:0 na trávníku Pjuniku by domácí odveta měla být jen formalitou a může velmi pozorně sledovat páteční los třetího předkola mistrovské soutěže. „Měli jsme míč neustále pod kontrolou a celých devadesát minut jsme byli lepší,“ chválil výkon celku kapitán Pavel Horváth.

Hostujícímu celku se skvěle vydařil úvod. V sedmé minutě odcentroval z pravé strany Petržela a Bakoš v pádu hlavou nedal domácímu brankáři Israelyanovi šanci. Plzeň tak využila převahu, kterou si od úvodního hvizdu ve středu pole vytvořila. „Po tomto gólu z nás spadla jakási mininervozita a dál to šlo fantasticky,“ přidal hodmocení Marek Bakoš.

Vedení vlilo do žil Plzeňanů ještě více chutě do hry a následovaly další dvě velké šance: nejprve Kolář krásně vysunul Bakoše, jeho střelu po zemi ale domácí brankář vyrazil. Následně Trapp vyslal rychlou přihrávkou do vápna Pilaře, ani on brankáře Pjuniku nepřekonal.

Za chvíli ovšem jásali hosté podruhé. V pokutovém území Pjuniku se prosazoval Petržela, jeho průnik zastavili domácí zadáci na zemi jen rukou a z penalty plzeňský kapitán bezpečně zvýšil na 2:0.

Viktoria měla většinu času míč ve svém držení, od druhé vstřelené branky se ale více než deset minut ne a ne prosadit a hra se rozbíjela nepřesnostmi na obou stranách.

Bakoš proměnili penaltu

To se ale změnilo ve 40. minutě. Čišovský drze pronikl do vápna a byl domácími zadáky faulován. Z nařízené penalty se Bakoš rovněž nemýlil - 0:3! Kouč Vrba se v tu chvíli raději na exekuci nedíval, byl zjevně nazlobený z toho, že se k míči nepostavil Horváth. Trenér zaťal vítězně pěsti až po radostné reakci plzeňských fandů v hledišti. „První jsem byl napsaný já, druhý Marek. Tak šel druhou penaltu kopat on,“ vysvětlil situaci Horváth.

Před půlí ještě hosté odvrátili do bezpečí míč po Aleksanyanově volném přímém kopu. S výjimkou střely v první minutě Pavlík práci s likvidací střel mířících na jeho branku neměl.

Kolář vyšperkoval výsledek

Po přestávce Plzeňané přece jen trochu polevili a domácí se dostávali častěji na dostřel plzeňské brány. Pavlík měl ale práci jen dvakrát a naopak se ve výborné příležitosti ocitl i Pilař. Sám před gólmanem ho ale nedokázal obstřelit.

A přišel čtvrtý zářez: Horváth vyškolil na pravé straně obránce Pjuniku, odcentroval a míč poslal k tyči hlavou Kolář. Ke konci duelu ještě domácí ožili, Malakyan dokonce trefil tyč Pavlíkovy brány, ale to bylo vše. „Dá se ztratit všechno, ale byli bychom velcí hlupáci, kdybychom do třetího kola neprošli,“ dodal kapitán Viktorie.

Odveta se hraje v Plzni příští úterý od 20.15 hodin.

Úvodní zápas 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Pjunik Jerevan - Viktoria Plzeň 0:4 (0:3)
Branky: 7. a 40. z pen. Bakoš, 28. Horváth z pen., 72. Kolář. Rozhodčí: Lerjeus - Wärnmark, Hallberg (všichni Švéd.). ŽK: H. Hovhannisjan, Edigarjan, Manojan (všichni Pjunik). Diváci: 4000.

Pjunik: Israeljan - Hovsepjan, Harojan, Edigarjan, Juspašjan - Alexanjan (46. Manojan), Malakjan, K. Hovhannisjan (45. Gagik Pogosjan), Voskanjan - Gukas Pogosjan (64. D. Minasjan), H. Hovhannisjan. Trenér: V. Minasjan.
Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Bystroň (70. Ševinský), Jiráček - Petržela (83. Fillo), Trapp, Horváth, Kolář, Pilař (73. Ďuriš) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Další zápasy:
Valletta - Ekranas (Lit.) 2:3 (1:3), Mogren Budva (Č. Hora) - Litex Loveč 1:2 (1:0), Maribor - F91 Dudelange 2:0 (2:0), Slovan Bratislava - Tobol Kostanaj (Kaz.) 2:0 (1:0), Shamrock (Ir.) - Flora Tallinn 1:0 (1:0).