Co není zakázáno, je povoleno. Dnešní (1. 9.) ligové utkání Baníku s Plzní se rychle může změnit v nervózní drama podobající se utkání s Mostem.

Také tým Plzně totiž už v letošním ročníku fotbalové ligy hlavně na hřištích soupeřů jasně prokázal, že k úspěchu si pomáhá všemi fotbalovými nefotbalovými prostředky. Třeba po výhře v Brně (1:0) se neudržel brněnský obránce Petr Pavlík a podrobil hru soupeře ostré kritice. „Byli horší než Zlín v dobách své slávy. Ti aspoň neleželi."

ONLINE Baník Ostrava - Viktoria Plzeň z oficiálních stránek fcb.cz

ONLINE

Nejdůležitější momenty utkání přímo zde:

90. minuta - Utkání skončilo vítězstvím Baníku 2:0.

90. minuta - Přečíslení pěti baníkovců proti dvěma obráncům Plzně pokazila finální přihrávka Rajtorala.

88. minuta - Vašek vychytal i ránu Zakopala zblízkosti.

85. minuta - Střídání: Mišinský (Baník) nahradil Otepku a Varadi (Baník) nahradil Zehera.

81. minuta - Gól: 2:0 Jeho autorem je Róbert Zeher (Baník). Nádherná akce. Magera vyslal dopředu Zehera, ten si vyměnil míč s Otepkou a trefil se k tyči.

80. minuta - Střídání: Psohlavec (Plzeň) nahradil T. Krbečka.

77. minuta - Ohromná šance Plzně. Po rychlém brejku se ocitl úplně sám před Vaškem útočník Fillo, ale gólman Baníku jej vychytal.

76. minuta - Žlutá karta: viděl ji Smola (Plzeň).

70. minuta - Střídání: Smejkal (Plzeň) nahradil Šímu.

68. minuta - Nebezpečí před domácí brankou. Po standardní situaci se dostal k ráně Borek, jeho první pokus zastavilo tělo Bystroně, druhý skončil v boční síti.

67. minuta - Žlutá karta: viděl ji Rajtoral (Baník) za faul.

61. minuta - Utkání sleduje 13 540 diváků.

60. minuta - Žlutá karta: viděl ji Müller (Plzeň).

57. minuta - Žlutá karta: viděl ji Tchuř (Baník) za faul.

56. minuta - Střídání: Borek (Plzeň) nahradil Brožíka.

53. minuta -Tutovka Zehera! Po rohu vracel míč do šestnáctky Rajtoral, Bystroň našel na penaltovém bodu úplně volného Zehera, který ale mířil nad.

52. minuta - Nádherná kombinace, na jejímž konci byla parádní rána Metelky a ještě lepší zákrok Iliziho.

46. minuta - Začal druhý poločas výkopem hostů.

45. minuta - Skončil 1. poločas, Baník vede 1:0.

43. minuta - Tchuř vysunul Otepku, jeho centr trefil z voleje Rajtoral a Magera ještě v pádu změnil dráhu jeho střely, mířil ale zblízka těsně mimo.

37. minuta - Vašek si s jistotou poradil s dlouhým nákopem Müllera.

29. minuta - Žlutá karta: viděl ji Jarolím (Plzeň).

25. minuta - Gól: 1:0 Jeho autorem je Róbert Zeher (Baník). Nádherná akce. Metelka poslal nadýchaný centr z levé strany do šestnáctky, Magera hlavou ještě přistrčil balón do levé strany, kde byl volný Zeher. Ten zpracoval balón a propálil gólmana.

17. minuta - Znovu úřadoval Ilizi, který s námahou vyboxoval bombu Zehera.

16. minuta - Rychlá akce domácích, Metelka našel ve vápně Rajtorala, ale s jeho tečovanou střelou si nadvakrát poradil Ilizi.

11. minuta - První šance Baníku. Tchuř našel Otepku a jeho centr hlavou poslal na branku Zeher. Ilizi vytáhl skvělý zákrok.

Sestava FC Baník Ostrava: Vašek - Řezník, Cigánek, Bystroň, Tchuř - Rajtoral, Otepka, Marek, Metelka - Magera, Zeher

Sestava FC Viktoria Plzně: Ilizi - Malcharek, Müller, Zakopal, Smola - T. Krabeček, Fillo, Trapp, Jarolím, Šíma - Brožík.

Rozhodčí: Kovařík - Goňa, Peřina

Plzeň dala náhodný gól a pak už jen zdržovali a leželi na trávníku. Přitom tímto vyhánějí lidi z hlediště,“ zlobil se Pavlík. Plzeň doopravdy venku v posledních měsících válí a ostravští fotbalisté i jejich fanoušci se musejí připravit na všechno. „Hodně budeme spoléhat opět i na podporu fanoušků, ta může být v utkání klíčová,“ soudí kapitán Baníku Tomáš Marek.

Ostravské řady však kosí zranění a nemoci: k dlouhodobě zraněným Bolfovi a Lukešovi se v týdnu přidal i Svěrkoš, jehož po vypršení disciplinárního trestu zaskočila nemoc. „Plzeň výborně brání, v Brně domácím skoro nic nepovolila,“ připomněl trenér Večeřa, který stále ještě čeká na 100. výhru své kariéry. Zda to bude už v sobotu, je v rukách hráčů. „Opět to bude o našem výkonu, chceme se opět soustředit hlavně na sebe a soupeři vnutit náš styl hry,“ opakuje Večeřa.

Západočeši přijeli do Ostravy už včera 31. srpna a užívají si nejlepší start v historii, po čtyřech kolech jsou neporaženi. „Rozhodně ale ani nyní nechceme bránit 0:0. Budeme hrát důrazně a aktivně, jen nesmíme podlehnout bouřlivé kulise,“ přeje si trenér Stanislav Levý.

Program 5. kola:

Dnes – 19 hodin: Baník Ostrava - Viktoria Plzeň, Slovan Liberec - Tescoma Zlín. Neděle – 17 hodin: Kladno - FK Jablonec 97, Dynamo České Budějovice - FK Mladá Boleslav, SIAD Most - Slavia Praha, 20.15 hodin: Sparta Praha - Sigma Olomouc (ČT4), 1. FC Brno - FK Teplice. Pondělí 3. září – 17.15: Bohemians 1905 - Viktoria Žižkov (ČT2).

Do stanu Deníku zavítají v sobotu 1. září Petr Tomášák s Alešem Neuwirthem

Také součásti dnešního utkání Baníku s Plzní bude zajímavá akce. Pro tisícovku mladých návštěvníků utkání na Bazalech bude připraven atraktivní dárek. Vzhledem k tomu, že utkání se hraje v posledním prázdninovém víkendu, tak bude na Bazalech probíhat akce „Po fotbale huráááá do školy!“. V jejím rámci první tisícovka školou povinných dětí, které projdou některým z vchodů na stadion Bazaly, obdrží jako drobnou pozornost rozvrh hodin s fotografií A mužstva a také tužku s logem FC Baník. „Patrony akce jsou obránci Petr Cigánek a Radim Řezník, oba totiž sami ještě usedají ve školních lavicích,“ uvedla marketingová manažerka FC Baník Ostrava Šárka Mokrá. Na Bazalech ani tentokrát nebude chybět modrý stan Deníku, kde zranění hráči asistují u prodeje věcí z fanshopu. „Minule se divákům podepisovali René Bolf a Václav Svěrkoš, tentokrát by mezi fanoušky měli zavítat Petr Tomašák a Aleš Neuwirth. Věříme, že i při jejich návštěvě půjdou naše klubové relikvie tak na odbyt jako před dvěma týdny,“ dodala Šárka Mokrá.