Pod Srníčkem rostl ve Spartě, dostal se do národního týmu a nakonec přestoupil do Basileje, kde hned v první sezoně vyhrál titul a v Lize mistrů si zachytal proti božskému Ronaldovi. „To všechno i díky trenérovi. Hodně mě naučil," říkal o Srníčkovi.

Za co jste mu nejvíc vděčný?
Ukázal mi, jak mám přistupovat k fotbalu. Pravda, tréninky s ním byly někdy brutální, ale pořád platilo jeho oblíbené: To, co jsem kdysi dělal já, můžete teď dělat taky. Fotbal s ním dával smysl.

Mluvil byste takhle i během tréninku, kde jste musel od začátku do konce kmitat? Nevzdoroval jste?
Když se vydáte v tréninku na maximum, v zápase se vám to vrátí. S trenérem jsme často šli na absolutní hranu našich možností, jen tohle vás může posunout. Trenérovi se to povedlo, měl snovou kariéru. Chytal v nároďáku a léta zářil v Anglii, což se povede málokomu.

Nakazil vás Srníček svým pozitivním přístupem k životu?
Mám na něj spoustu krásných vzpomínek. Když jsem seděl na Strahově v šatně, hned jsem věděl, že přišel: zpíval si, smál se a miloval fotbal. Je mi líto, že jsem nemohl zajet domů se s ním rozloučit.

Klub vám to zatrhl?
Ptal jsem se, ale na začátku přípravy vás nikdo neuvolní, tréninky po dovolené nemůžete vynechat. Klub chápu.

Je vám sice teprve 26, ale neuvažujete, že byste po kariéře taky trénoval brankáře?
Máte pravdu, že je ještě brzy, abych přemýšlel o životě po kariéře. Ale říkám si, že bych už asi nechtěl létat na tom nekonečném kolotoči tréninků a zápasů, ze všeho nejdřív bych se chtěl věnovat rodině. Možná by mě bavilo mít svoji akademii, kde bych mohl radit začínajícím brankářům.

Neboli nechcete zahodit zkušenosti, které jste v brance nabral.
Přesně tak. Osobně mi hodně pomáhá, když si můžu popovídat o řemesle s někým zkušenějším.

Euro? Hlavní bude postup ze skupiny

Vaší vrbou je bývalý reprezentant Petr Kostelník, že?
Přesně tak, znám se s ním ještě z dob, kdy jsem chytal ve Vítkovicích. Sedli jsme si. Voláme si skoro denně a bavíme se nejen o fotbale. Na reprezentačních srazech si můžu promluvit s Petrem Čechem, ale řeč bývá spíš o našich klubech, ne o tom, co nás trápí.

Když se ještě vrátíme k Srníčkovi, přál jste si po jeho smrti pro rok 2016 ještě víc zdraví?
Pro sebe i celou rodinu. Se vším se popereme, ale zdraví neokecáme. Trenér byl chlap jako hora, poctivě se udržoval a zbytek víte. Smutná záležitost, kterou těžko chápete.

Zpátky k fotbalu. Na letošku je pikantní, že se ve vaší Basileji hraje finále Evropské ligy.
Prezident Heusler vyhlásil: Postupte do finále, pánové! Dalo velkou práci, aby sem tenhle zápas dostali. Kromě toho máme ligu: po podzimu vedeme o 10 bodů, ale titul v kapse ještě nemáme.

Prvním jarním soupeřem v Evropské lize pro vás bude Saint-Étienne, kde si na Euru zahrajete druhý zápas s Chorvatskem. Věříte na osud?
Tahle paralela mě napadla hned při losu Eura. Seděl jsem s mojí Martinou na letišti před cestou na dovolenou a sledoval online přenos. Aspoň budu v červnu vědět, kam s nároďákem jedeme.

Sílí ve vás myšlenky na Euro?
Nezdá se to, ale už za pět měsíců se začíná. Rád bych se tam dostal, protože jsem s reprezentací na takhle velkém turnaji ještě nebyl. I kamarádi už plánují výlety do Francie na naše zápasy.

Budete pro ně mít lístky? Hrajete na malých stadionech.
Ještě jsem ani nepsal panu Dudlovi (technický vedoucí reprezentace), už asi bude mít zahlcený mail. Upřímně, je jedno, na jak velkých stadionech budeme hrát, jedeme na Euro s touhou postoupit ze skupiny a udělat radost sobě i celé zemi.

MARTIN MLS