Mezinárodní fotbalová federace FIFA poprvé připustila, že na oficiálním míči pro mistrovství světa Jabulani "je něco špatně". Šampionát se každopádně s míčem dohraje a problém se bude řešit až po jeho skončení.

Balon Jabulani se stal hned po všudypřítomných vuvuzelách druhým nejčastějším terčem kritiky hráčů. Míč zkritizoval nejlepší hráč světa Lionel Messi, obránce Daniel Agger či brankáři Iker Casillas a Gianluigi Buffon.

Nejčastěji měli účastníci MS na mušce nepředvídatelnost a příliš snadný let míče, pro který byl Jabulani přirovnán i ke "gumovému míči ze samoobsluhy".

I na předchozích mistrovstvích kritizovali speciální míče brankáři, letos poprvé se k nim přidali i trenéři. Například brazilský kouč Carlos Dunga vyzval před začátkem turnaje generálního sekretáře FIFA Jeroma Valckeho, aby šel na hřiště a zkusil si, jak špatně se míč ovládá.

Firma Adidas, která míče pro MS dodává pravidelně od roku 1970, se brání tím, že účastníci dostali míče v dostatečném předstihu, aby se s nimi mohli sžít.

Po řadě připomínek Valcke dnes prohlásil, že si federace problém uvědomuje. "Nejsme hluší, FIFA není ohledně poznámek o míči netečná. Pro váhu a velikost míče jsou jasná pravidla, ale zároveň musí být perfektní," řekl Valcke s tím, že celou záležitost bude po skončení šampionátu řešit s trenéry a výrobcem.