Včera se plzeňská parta do Španělska vrátila, čeká ji druhý díl Evropské ligy v aréně Villarrealu. V zádech má další dva tituly a další zkušenosti z pohárů, podzim v nich tráví počtvrté během pěti let. Pamětníci dvou bitev s Barcelonou (odveta v Praze 0:4) jsou o čtyři roky starší, ale pořád mají hlad.

„Já mám hlad jako kráva," nejspíš by na tomto místě poznamenala svérázná plzeňská legenda, mazaný záložník a dnešní asistent trenéra Pavel Horváth.

Že Villarreal, dnešní soupeř Plzně, není Barcelona? Podle jména jistě ne, ale despekt se rychle změní v respekt při pouhém pohledu na aktuální tabulku španělské ligy: 1. Villarreal, 2. Barcelona, 3. Real Madrid.

Provinční tým z 50tisícového města šokuje fotbalovou planetu. Ligu hraje s přestávkami teprve od roku 1998, soupisku nemá prošpikovanou zářivými jmény a musí vyjít s průměrným rozpočtem. Přesto trenér Marcelino, kdysi tuctový ligový hráč, může pyšně říct: „Jsem spokojený. Proč bych nebyl, když jsme v lize ztratili jen dva body?"

Potopit Žlutou ponorku, jak se klubu z provincie Castellón přezdívá, dá pořádnou fušku. Hned v prologu Evropské ligy to však zvládl vídeňský Rapid. „To znamená, že teď musí Villarreal vyhrát, aby si udržel naději na postup. Ale nebojíme se, zase budeme chtít hrát svůj útočný fotbal," řekl plzeňský záložník Milan Petržela. „Výsledek 0:0 od nás nečekejte."

Výchozí situace Plzně je optimální: pod trenérským tandemem Krejčí & Horváth vyhrála všech osm zápasů a dostala jediný gól. Teď ji čeká zatím nejtěžší soupeř.

„Villarreal je favorit a tušíme, že míč asi moc často mít nebudeme. Ale pro takové zápasy hrajeme fotbal," vyznal se záložník Jan Kopic. „Pokud se vyvarujeme chyb, nemáme co ztratit."

Nefuň, dýchej!

Nejen lidé můžou mít složitý osud, týká se to i fotbalových klubů. Klasický příklad? Perla jménem OM. Pro Olympique Marseille, s kterým dnes hraje Liberec, jih Francie dýchá 116 let a někdy se dech mění ve funění. Na začátku 90. let minulého století Olympique válcoval Evropu, jenže po obřím korupčním skandálu zazobaného bosse Tapieho spadl do druhé ligy a musel se škrábat zpátky.

Na složitý osud mohla žehrat i blonďatá miliardářka Margarita Louis-Dreyfusová, když její manžel Robert umíral na leukémii a ptal se jí: „Zvládneš i fotbal?"

„Neboj, zvládnu."

Když dnešní majitelka klubu přijde do arény Vélodrome, vidí vášnivé fanoušky, kteří milovaný klub neopouští ani teď, když se v lize topí na 15. místě. Mimochodem, nejdivočejší fandy najdete v rozích stadionu i v přístavu, o fotbale se dokážou hádat od rána do večera. Jednoho v úterý zatkla policie za to, že během zápasu megafonem vyhrožoval hráči soupeře smrtí.

„Máme krásné protivníky," říkal liberecký kapitán David Pavelka po losu. Jeden krásný protivník už Liberec porazil, Slovan doma těsně prohrál s Bragou. Teď je na řadě jasný favorit skupiny, který načal Evropskou ligu pohodovým vítězstvím 3:0 v Groningenu.

Věrný brankář Mandanda, mohutný obránce Diaby, rychlý a kreativní záložník Cabella, drzé křídlo Ocampos… A proti nim outsider z Liberce, který o víkendu přišel v lize o neporazitelnost.

Jak dopadne druhý český večer v Evropské lize?

Evropská liga

MARTIN MLS