Bývalý český reprezentant a vítěz poháru UEFA s německým Schalke bere ale poslední výhry s velkou pokorou, a to i přesto, že jeho svěřenci v posledních dvou kolech zdolali dva aspiranty na zisk titulu Legii Varšava (2:1) a Lech Poznaň (1:0).

„Když jsme odjížděli ze stadionu Poznaně, tak jsem svému asistenjovi Jirkovi Nečkovi říkal, aby mě štípnul, jestli se mi to nezdá. Vezeme se na vítězné vlně, máme i sportovní štěstí, ale kluci v posledních zápasech hráli fakt dobře," říká pětačtyřicetiletý trenér Radek Látal, který v minulosti vedl týmy Baníku Ostrava nebo slovenských Košic.

Polsko je z vydařeného vstupu Gliwic doslova v šoku…
Nikdo to nečekal. Momentálně si slávu a zájem médií celé město, klub i fanoušci opravdu užíváme. Gliwice nikdy v historii ligu nevedly, takže to je opravdu velká událost. Já se snažím tu euforii brzdit, protože nám zatím v zápasech doopravdy vše vychází. Navíc nás v úvodu sezony některé týmy trošku podcenili, to se už nyní nestane. Po vydařeném startu do sezony nás začínají brát soupeři vážně. V sobotu doma hostíme tým Leczna, což bude pro nás nesmírně těžký zápas. A to hlavně proto, že možná vůbec poprvé v soutěži půjdeme do utkání jako favorit.

O polské lize toho čeští fanoušci moc nevědí. Dají se Gliwice s nějakým týmem z české ligy srovnat?
Já myslím, že Gliwice jsou takové České Budějovice nebo Slovácko. Myslím to jenom v dobrém. Vlastníkem klubu je město, které postavilo nádherný stadion v centru pro deset tisíc fanoušků. Co se týká rozpočtu, tak patříme k těm chudším polským klubům. Ale na druhé straně vedení Gliwic si zakládá na tom, že pracuje s vyrovnaným rozpočtem.

Takový start se nečekal i proto, že v létě odešel elitní střelec Kamil Wilczek do týmu nováčka italské série A FC Carpi.
To nebyla jediná ztráta. V létě došlo i k dalším zásadním změnám v týmu, kdy skončilo asi deset hráčů. Nebylo to jednoduché tým doplnit, ale zatím to vypadá, že jsme v létě vsadili na dobré typy hráčů.

Hvězdami týmu jsou také dva kmenoví hráči Sparty Kamil Vacek a útočník Martin Nešpor, který má na svém kontě už čtyři góly.
Já bych k nim přidal ještě jedno jméno, slovenského levého obránce Patrika Mráze. I on se po svém letním příchodu stal klíčovým hráčem týmu.

Čekal jste, že toto „československé" trio se tak rychle v polské lize zabydlí?
Hodně jsem stál hlavně o záložníka Kamila Vacka, kterého znám z Olomouce. A to nejen kvůli fotbalovým, ale také povahovým vlastnostem. Pro mě to byl na pomyslném seznamu posil hráč číslo jedna. A měl jsem velkou radost, když jsme jeho transfer dotáhli.

Prý jste o něj hodně stál…
Věděl jsem, že když přijde Kamil Vacek, přemluvíme i Martina Nešpora (usmívá se). Kamil hrál v Německu, v Itálii, o jeho kvalitách jsem nepochyboval. Ale to jednání bylo doopravdy složité a dlouhé, protože se mu do Polska moc nechtělo. O soutěži toho moc nevěděl a říkám upřímně, že v první chvíli pochyboval o její celkové úrovni, zázemí.

Jak jste ho přemluvil?
Počítal jsem s tím, že sem musí přijet a podívat se, jak to tady vypadá a funguje. Já bych se na jeho místě choval úplně stejně. Po jeho návštěvě Gliwic jsem už věřil, že ho uděláme. Oba hráče jsme získali na hostování s následnou opcí, takže to jsou výhodné transfery i pro Gliwice.

Prý jste lákal i Milana Baroše?
Když jsem se dozvěděl o jeho překvapivém konci v Baníku, tak jsem mu volal. Milan se ale rozhodl, že chce být blíže Praze, kde s rodinou bydlí, což jsem chápal.

Neměl jste strach, že vám budou polští novináři vyčítat, že sázíte na své krajany?
I s tím jsem samozřejmě počítal, a pokud by se nám start nepovedl, tak bych to určitě hned schytal. Kamil Vacek, který rozhodl gólem o naší výhře v Poznani, ale už v přípravě ukázal, že bude velkou postavou nejen našeho týmu, ale celé soutěže. Martin Nešpor měl za sebou těžké jaro, kdy se dával dohromady po zranění. U něj jsem si myslel, že bude potřebovat více času. Ale na druhé straně jsem věděl, že mu polská liga bude sedět. Je hodně tvrdá a on je v osobních soubojích velice silný. Přesně takový typ pracovitého útočníka jsme potřebovali. Tolik gólů jsem od něj ani nečekal, protože kanonýrem by měl být spíše druhý útočník Josip Barišič. Jsem samozřejmě rád, že to takhle vyšlo.

S jídlem roste chuť. Změnily se ambice klubu?
Doufám, že ne (směje se). Polská liga se po dlouhodobé části rozdělí na dvě poloviny. Jedna hraje o titul, druhá o záchranu. Našim cílem je, abychom byli v té lepší. Pokud se nám to podaří, bude to obrovský úspěch. Vydařený start beru doopravdy s pokorou a je mi jasné, že o titul si to nakonec rozdají ty nejlepší polské celky. Nám ale patnáct bodů už nikdo nevezme a můžeme hrát v relativním klidu. Pokud se dostaneme do skupiny o titul, bude to obrovský úspěch.

Gliwická jízda
1. kolo: Gliwice - Nieciecza 1:0 (gól Mráz)
2. kolo: Chorzów - Gliwice 2:0
3. kolo: Gliwice - Zabrze 3:2 (dva góly Nešpor)
4. kolo: Cracovia - Gliwice 1:2 (góly Nešpor, Mráz)
5. kolo: Gliwice - Legia 2:1 (gól Nešpor)
6. kolo: Poznaň - Gliwice 0:1 (gól Vacek)