Nedělní duel v Areně Lviv byl zvláštní. Domácí fotbalisté nemohli počítat s žádnou podporou publika, UEFA totiž už dříve nařídila, že se zápas za trest odehraje za zavřenými dveřmi.

Důvod? Pro ten je třeba se vrátit až do roku 2015. Tehdy totiž měli ukrajinští fanoušci v kvalifikačním zápase na Euro proti Španělsku vyšity keltské kříže na vlajkách, což UEFA posléze vyhodnotila jako projev rasismu.

Slováci tak ve Lvově prožili ticho „jako v kostele“. V opatrném a vyrovnaném klání to dlouho vypadalo, že si nakonec oba protivníci body rozdělí, pak ale přišla 80. minuta a nezaviněný střet Milana Škriniara s Viktorem Cyhankovem.

Nařízený pokutový kop proměnil Andrij Jarmolenko, mimochodem nedávná posila londýnského West Hamu. Pomohla mu ale notná dávka štěstí – Dúbravka jeho pokus vystihl a málem i vyrazil. „Brankáře naštve, když si na jedenáctku sáhne a je blízko tomu, aby ji i chytil," mrzelo devětadvacetiletého gólmana.

Sám „hříšník“ Škriniar se s penaltovým trestem smiřoval těžce. „Podle mě to na pokutový kop nebylo. Soupeřův hráč si jen posunul míč, a když se dostával přede mě, jen jsem roztáhl ruce a on přes ně přepadl,“ vysvětloval po utkání slovenskému deníku Šport. Věčná škoda – právě on byl jinak zřejmě nejlepším Slovákem na hřišti.

Hamšík vyrovnal rekord

Pořádně zklamaný byl po utkání také bek Martin Škrtel. „Těžko se to hodnotí, byl to remízový zápas. Ukrajina sice více držela míč, ale nemyslím si, že by nás kdovíjak přehrávala. Jsme smutní,“ řekl novinářům.


Jeho slova potvrdil i slovenský kapitán Marek Hamšík, jenž v reprezentačním dresu odehrál už 107. duel v kariéře. Vyrovnal tak rekord někdejšího tahouna Wolfsburgu a nejlepšího hráče Slovenska z roku 2002 Miroslava Karhana.

„Byl to zápas na čistou remízu, bohužel ale rozhodčí v závěru odpískal penaltu a ta rozhodla. Oba celky dobře bránily a bylo těžké se prosazovat,“ uvedl Hamšík.

Sám nicméně jistě pamatuje i lepší představení, stejně jako další reprezentační kolegové Vladimír Weiss a Juraj Kucka. Ty dokonce Kozák ve druhém poločase vystřídal, aby hru oživil.

Ukrajinci nyní jásají, neboť mají po polovině zápasů v základní skupině výrazně nakročeno k první příčce. Slováci dostanou šanci k nápravě zhruba za měsíc, přesně 13. října totiž v Trnavě přivítají českou reprezentaci.

O zavřené dveře se „zasloužil“ i LiberecPosledním případem zavřených dveří byl duel Barcelony a Las Palmas během loňského ročníku La Ligy. Spadal totiž na stejné datum jako katalánské referendum o nezávislosti. Asociace žádost klubu o přeložení utkání zamítla, načež jej Messi a spol. odehráli – kvůli prevenci proti protestům a výtržnostem – s prázdnými tribunami. Pranic jim to nevadilo, vyhráli totiž 3:0.

V srpnu 2009 bylo Dinamo Bukurešť potrestáno dvěma zápasy bez diváků v pohárové Evropě, a to za exces v koncovce střetnutí předkola Evropské ligy se Slovanem Liberec. Domácí příznivci totiž v 88. minutě vtrhli na trávník, načež sudí duel ukončil a zkontumoval 3:0 ve prospěch Severočechů. Slovan ale přesto nepostoupil – doma totiž o týden později prohrál 0:3 a následně vypadl po penaltách (8:9).