Fotbalisté Portsmouthu, kteří jsou i kvůli devítibodovému odečtu odsouzeni k sestupu z Premier League, dělají svým fanouškům radost alespoň v Anglickém poháru.

Po vítězství 2:0 nad Birminghamem, který je v ligové tabulce o dvanáct míst před nimi, dnes postoupili do semifinále nejstarší fotbalové soutěže světa.

Oba góly Portsmouthu vstřelil v závěru v rozmezí čtyř minut francouzský útočník Frédéric Piquionne, který je v klubu na hostování z Lyonu.

Velký rozruch vyvolal deset minut před koncem neuznaný gól hostujícího Liama Ridgewella, po jehož hlavičce chytil David James míč až za brankovou čárou, což ukázaly televizní záběry.

Rozhodčí však branku neuznali, shodou okolností v den, kdy Mezinárodní pravidlová komise zamítla možnost používat technologické vymoženosti při podobných sporných situacích.

Portsmouth, který je kvůli dluhům ve výši 70 milionů liber (asi dvě miliardy korun) v konkurzu, postupem mírně vylepšil i svou finanční situaci. Do klubové pokladny za vítězství přibude 360.000 liber a dalších 450.000 má tým zaručených za příští zápas.

Chelsea si i bez Petra Čecha poradila se Stoke 2:0.

Týmy Arsenalu s Evertonem si zastřílely

Fotbalisté Arsenalu si až ve druhém poločase zajistili výhru nad Burley 3:1.

Za Kanonýry odehrál 60 minut český záložník Tomáš Rosický.

Ještě méně si na trávníku užil Fábregas, jenž sice vsítil úvodní gól domácích, pak si ale zranil koleno, s nímž už měsíce marodil. Jeho návrat je nejistý.

O výhře United ve Wolverhamptonem rozhodl dvacet minut před koncem zkušený Scholes.

Everton deklasoval Hull 5:1. Dvěma zásahy se o to postaral i Artena.

Liverpool překvapivě padl na hřišti Wiganu

Fotbalisté Liverpoolu překvapivě nestačili v anglické lize na sestupem ohrožený Wigan, kterému dnes podlehli 0:1. Prodloužili tak sérii bez vstřelené branky na soupeřově hřišti na čtyři zápasy.

Naopak Wigan ukončil sedmizápasové čekání na vítězství a připsal si teprve druhou výhru v posledních 14 utkáních. O výhře domácích rozhodl v 35. minutě Rodallega.

Liverpoolu patří v tabulce po porážce šestá příčka. Tým trenéra Rafaela Beníteze si opět zkomplikoval boj o čtvrté místo zajišťující účast v předkole Ligy mistrů. Na čtvrtý Tottenham ztrácí bod, stejně jako na pátý Manchester City. Spurs však mají zápas k dobru a City dokonce dva.

ANGLIE, 29. kolo

Arsenal - Burnley 3:1
(34. Fábregas, 60. Walcott, 90.+3 Aršavin - 50. Nugent), West Ham United - Bolton 1:2 (88. Diamanti - 10. K. Davies, 16. Wilshere), Wolverhampton - Manchester United 0:1 (73. Scholes), Everton - Hull 5:1 (17. a 39. Arteta, 51. vlastní Garcia, 82. Donovan, 86. Rodwell - 32. Cairney), Wigan - Liverpool 1:0 (35. Rodallega).

Pořadí:
1. Manchester United 29 zápasů/63 bodů, 2. Chelsea 28/61, 3. Arsenal 29/61, 4. Tottenham 28/49, 5. Manchester City 27/49, 6. Liverpool 29/48.

Čtvrtfinále Anglického fotbalového poháru:
Portsmouth - Birmingham 2:0 (67. a 70. Piquionne),Fulham - Tottenham Hotspur 0:0,Reading - Aston Villa 2:4 (27. a 42. Long - 51., 57. a 90. z pen. Carew, 47. A. Young), Chelsea - Stoke City 2:0 (35. Lampard, 67. Terry).

Po devíti ligových prohrách za sebou bodovali v německé nejvyšší soutěži fotbalisté Hannoveru, kteří se po výhře 2:1 nad domácím Freiburgem posunuli na patnácté, nesestupové místo. Všechny branky padly v rozmezí deseti minut druhého poločasu.

Hosty, v jejichž dresu odehrál první poločas záložník Jiří Štajner, poslal do vedení po hodině hry Brazilec Élson. Marocký záložník Abdessadki sice o sedm minut později vyrovnal, ale zápas rozhodl za další tři minuty vlastním gólem domácí útočník Cissé.

Vedoucí Bayern Mnichov remizoval 1:1 v Kolíně nad Rýnem a prodloužil ligovou neporazitelnost na osmnáct zápasů. Skóre otevřel po půlhodině bývalý útočník Bayernu Podolski, který se v domácí soutěži trefil teprve podruhé v sezoně.

Alespoň bod zajistil hostům v 58. minutě záložník Schweinsteiger.

Na druhé místo se posunulo Schalke, které vyhrálo na hřišti Frankfurtu vysoko 4:1.

Dvoubrankové vedení zajistilo hostům duo Matip - Höwedes už během úvodní čtvrthodiny. Nejlepší střelec Frankfurtu Meier sice v druhé půli snížil, ale chorvatský záložník Rakitič a útočník Kuranyi v závěru pojistili dvěma góly hostům vítězství.

Německý reprezentant Kuranyi se třináctou trefou v sezoně dotáhl na lídra tabulky střelců Kiesslinga z Leverkusenu. Závěrečných osm minut odehrál v domácím dresu útočník Martin Fenin, který si po dlouhodobém zranění zahrál poprvé od listopadu minulého roku.

Souboj čtyř českých fotbalistů skončil lépe pro Davida Jarolíma a Davida Rozehnala, jejichž Hamburk doma porazil poslední Herthu Berlín s Jaroslavem

Drobným a Romanem Hubníkem v sestavě 1:0. Jedinou branku zápasu vstřelil pět minut po přestávce krajní záložník Jansen, který přerušil dvouzápasovou ligovou sérii HSV bez vstřelené branky a pojistil mu čtvrtou příčku.

Úřadující mistr Wolfsburg porazil na svém stadionu Bochum 4:1 a po třetí ligové výhře za sebou se posunul na deváté místo. "Vlci" sice od 28. minuty prohrávali, ale v druhém poločase skóre otočili čtyřmi brankami.

Dvakrát se prosadil bosenský kanonýr Džeko, po jedné brance přidali střídající fotbalisté Martins a Santana.

NĚMECKO, 25. kolo

Brémy - Stuttgart 2:2 (75. H. Almeida, 81. Frings z pen. - 15. Pogrebňak, 43. Khedira), Frankfurt - Schalke 1:4 (52. Meier - 12. Matip, 15. Höwedes, 80. Rakitič, 89. Kuranyi), Freiburg - Hannover 1:2 (70. Abdessadki - 63. Elson, 73. vlastní Cissé), Hamburk - Hertha Berlín 1:0 (40. Jansen), Kolín nad Rýnem - Bayern Mnichov 1:1 (32. Podolski - 58. Schweinsteiger), Wolfsburg - Bochum 4:1 (60. a 79. z pen. Džeko, 75. Martins, 90.+1 Santana - 28. Freier), Dortmund - Mönchengladbach 3:0 (54. a 70. Zidan, 13. Grosskreutz).

Pořadí: 1. Bayern 25 zápasů/53 bodů, 2. Schalke 25/51, 3. Leverkusen 25/50, 4. Hamburk 25/43, 5. Dortmund 25/42.

Fotbalisté Juventusu zvítězili na hřišti Fiorentiny 2:1 a vyhráli v italské lize potřetí z posledních čtyř utkání. Před nedělními zápasy jim patří v tabulce čtvrté místo. Šlágr kola mezi třetím AS Řím a druhým AC Milán skončil bezbrankovou remízou.

Juventus poslal do vedení už ve 2. minutě brazilský záložník Diego, který z hraniční ofsajdové situace překonal povedenou kličkou brankáře Freye.

Fiorentina, která v úterní odvetě osmifinále Ligy mistrů přivítá Bayern Mnichov, vyrovnala ve 38. minutě. Povedenou hlavičkou se proti bývalému zaměstnavateli prosadil záložník Marchionni.

Zápas rozhodl v 68. minutě střídající krajní bek "Staré dámy" Grosso. Jeho spoluhráč Zdeněk Grygera v obraně chyběl.

AS sice prodloužil na Olympijském stadionu svou sérii neporazitelnosti v domácí soutěži už na 17 utkání, ale většinu zápasu dominoval milánský celek.

Hosté, v jejichž obraně nenastoupil Marek Jankulovski, však kvůli neproměněným šancím nedokázali výrazněji snížit náskok prvního Interu. Ten vede o tři body a navíc má nedělní zápas s FC Janov k dobru.

ITÁLIE, 27. kolo

Fiorentina - Juventus Turín 1:2
(38. Marchionni - 2. Diego, 68. Grosso), AS Řím - AC Milán 0:0,Cagliari - Catania 2:2 (9. Lazzari, 73. Cossu - 31. Mascara z pen., 35. Maxi Lopéz), Bari - Chievo 1:0 (20. Castillo), Sampdoria Janov - Lazio Řím 2:1 (29. Guberti, 37. Pazzini - 7. Floccari), Bergamo - Udine 0:0, Palermo - Livorno 1:0 (81. Miccoli), Boloňa - Neapol 2:1 (7. Zalayeta, 12. Adailton - 14. Rinaudo), Siena - Parma 1:1 (69. Vergassola - 34. Biabiany).

Pořadí: 1. Inter 26 zápasů/68 bodů, 2. AC Milán 27/55, 3. AS Řím 27/52, 4. Palermo (27/46), 5. Juventus 27/44.

Ve španělské lize měli namále fotbalisté Realu.

Bílý balet se Sevillou prohrával ještě v 60. minutě o dva góly, v poslední půlhodině se mu ale povedl velkolepý obrat.

Na gól portugalského kouzelníka Ronalda navázal Ramos.

Definitivu dal výsledku v poslední minutě základní hrací doby van der Vaart.

A protože Barcelona jen remizovala s Almeirou, Real se dostal na čelo ligové tabulky.

ŠPANĚLSKO, 25. kolo

La Coruňa - Tenerife 3:1 (33. Juan Rodríguez, 55. Guardado, 67. Colotto - 17. Juanlu), Almería - FC Barcelona 2:2 (12. Cisma, 57. vlastní Puyol - 42. a 66 Messi), Real Madrid - Sevilla 3:2 (60. Ronaldo, 64. Ramos, 90. van der Vaart - 10. Alonso vlastní, 52. Dragutinovič), Espaňol Barcelona - Villarreal 0:0, Málaga - Xerez 2:4 (41. Duda, 55. Valdo - 5. z pen. a 72. Momo, 76. Gioda, 90. Orellana), Mallorca - Gijón 3:0 (13. Alvarez, 76. Victor, 89. Webo), Pamplona - Getafe 0:0, Bilbao - Valladolid 2:0 (27. a 36. Toquero).

Pořadí: 1.Real 25 zápasů/62 bodů, 2. Barcelona 25/62, 3. Valencia 24/46, 4. Mallorka 25/43, 5. Sevilla 25/43.