Ze všeho nejdřív musejí dnes Jarolímovi hoši bezpodmínečně zvítězit na půdě druhého Severního Irska, na které ztrácejí již sedm bodů.

Přes to nejede vlak. Stejně jako přes to, že reprezentace musí z posledních dvou zápasů (v Ázerbájdžánu a doma se San Marinem) rovněž získat plný počet bodů.

Naděje? Ano. Ovšem jen za předpokladu, že Severní Irsko ztratí dech s Němci a v Norsku musí posbírat maximálně dva body, aby rozhodovalo skóre. To má však zatím soupeř Čechů výrazně lepší (14:2 oproti českému 10:7). Znamená to, že Češi by dnes ideálně potřebovali vyhrát vyšším rozdílem.

Jenže ani tohle nakonec nemusí stačit. Veškeré počty však může zhatit fakt, že ani do baráže nejdou všechny týmy ze druhých míst. Nejhorší mančaft ze všech skupin totiž schytá Černého Petra.

Pro určení osmi nejlepších z celkových devíti týmů na druhých příčkách se započítávají pouze výsledky s prvním, třetím, čtvrtým a pátým celkem ve skupině. Body z duelů s nejhorším soupeřem se škrtají.

V případě České republiky to znamená, že by výběr Karla Jarolíma přišel o šest bodů se San Marinem a do tabulky mužstev na druhých místech by si přenesl jen dvanáct bodů.

Už chápete, že situace není dobrá? Zrak fanoušků i hráčů by se v ideálním momentě přesunul na skupinu E, kde by měla Černá Hora po odpočtu duelů s Kazachstánem jen o bod více, stejně je na tom i Dánsko.

V tu chvíli by bylo třeba, aby oba tyto „éčkové“ celky ještě aspoň jednou ztratily body. Na další skupiny je vzhledem k většímu bodovému rozdílu zbytečné spoléhat.

Kdyby náhodou… Baráž je na programu od 9. do 14. listopadu.

Co se proti Němcům povedlo? Systém na pět obráncůTrenér Karel Jarolím v pátek překvapil a proti mistrům světa vyrukoval v rozestavení 5-4-1, ve kterém národní tým dosud nenastoupil. A pětičlenná defenziva, která poctivým zahušťováním nedávala prostor Özilovi s Müllerem, odehrála velmi dobrý part. „Myslím, že to fungovalo velice dobře. Trenéři taktiku zvolili správně, kluci pokyny velmi dobře plnili během celého zápasu. Němci se k moc věcem nedostávali, což byl náš záměr,“ chválil spoluhráče brankář Tomáš Vaclík. Perfektně se uvedl například debutující Jan Bořil, který piloval levou lajnu a potvrdil tak, že si ze Slavie přivezl výbornou formu. Otázkou však je, zda Jarolím zvolí defenzivnější rozestavení i nyní v závěru kvalifikace, kdy potřebuje bezpodmínečně vítězit.

Co se nepovedlo? Zařazení KopicePokud by mělo po Německu dojít na kritiku, tak jeden hráč nepotěšil. Negativně „vyčníval“ Jan Kopic, protože ostatní záložníci pracovali dobře. Neúnavný Jankto bojoval, Souček rozbíjel německé útoky, Darida nejen krásným gólem ukázal, že dorostl v opravdového lídra. Ale plzeňské křídlo zřejmě neuneslo tíhu okamžiku. Více než slibnou příležitost z první půle neproměnil, načež velmi často lacině přicházel o míče. A proti světové kvalitě to bilo do očí mnohonásobně více než při „běžném“ duelu. „Čekal jsem, že ve finálních situacích zachová víc klidu a vyřeší je líp,“ přiznal reprezentační lodivod. Dnes by měl Kopice nahradit Krejčí, očekává se i zařazení Dočkala či Kadeřábka, kteří proti Německu nenastoupili.