Vzbudí i Češi v nedělní kvalifikaci podobný poprask? Ne, to nehrozí. Reprezentace, jež se v neděli večer představí na hřišti v Serravalle, má k soupeři respekt. Jde přece jen o mistrovství světa.

Čtěte také: Ústecká premiéra se povedla. Repre nasázela Litvě trojku

„Slabší tým se chce proti favoritovi vždy vytáhnout. Myslím, že se umíme vžít do jejich role," poznamenal záložník Vladimír Darida.

Možná i proto tým vyrazil do miniaturní země obklopené Itálií už dva dny před zápasem. Svěřenci Karla Jarolíma chtějí tři body. „Zvládneme to. Doufám. Věřím tomu," vyhlásil kouč stručně a jasně.

Doma sedm gólů, venku tři

Co může hrát roli? Třeba i historická bilance vzájemných utkání. Vyznívá jasně: čtyři střetnutí, čtyři česká přesvědčivá vítězství.

PRAVDĚPODOBNÁ SESTAVA ČESKA:Vaclík - Gebre Selassie, Sivok, Brabec, Novák - Darida, Hořava Sýkora, Dočkal, Jankto - Krmenčík

Pokud by se pokračovalo ve stejném duchu, vyhraje reprezentace v neděli 3:0, v říjnové odvetě dokonce 7:0. Není to žádná věštba: takovými výsledky skončily všechny dosavadní duely.

Jenže to hráli borci jako Baroš, Koller či Rosický. Po generační výměně se Češi trápí teď potřebují konečně střelecky zabrat. Bilance mluví za vše: Češi mají ve skupině čtyři body (ze čtyř zápasů) a skórovat dokázali pouze proti Norsku. Partu se lvíčkem na prsou zachránili Michael Krmenčík a Jaromír Zmrhal.

Dá se předpokládat, že na zmíněně duo z ligy vsadí náročný trenér i v neděli, neboť se ve středu v testu proti Litvě (3:0) prezentovali sympatickými výkony.

Hlavně plzeňský útočník navzdory dosavadní jarní nemohoucnosti působil živě, navíc opět v národním týmu skóroval. „Cítil jsem už před utkáním, že se na reprezentaci těšil. V Plzni nedostal v úvodu jara šanci v základu, teď prokázal, jaký potenciál má, střelecky se prosadil. Odvedl dobrý kus práce," okomentoval boss Krmenčíkův výkon.

Nepřehlédněte: Skvělý debut! Jankto v nároďáku potvrdil formu z Itálie: Snad jsem se ukázal

Bude opět zářit Jankto?

Stejně tak se s největší pravděpodobností poprvé v základní sestavě objeví i „italský" talent Jakub Jankto, jenž si o ještě větší pozornost řekl parádní premiérovou brankou při svém debutu. „Chtěl jsem panu Jarolímovi ukázat, že se mnou může počítat," culil se jednadvacetiletý mladík a objev této sezony Serie A.

„Jakub prokázal, že ne náhodou nastupuje pravidelně v italské lize. Čím se tam prezentuje, potvrdil i v zápase s Litvou. Umí zakončit, dát finální přihrávku. Jsem rád, že se mu zápas vydařil, že jsem ho konečně viděl i naživo. Šanci, aby nastoupil v základu, má možná větší než před utkáním," pochválil jej Jarolím.

Janktův zásah měl v italských médiích slušný ohlas, a tak je jasné, že bude mít odchovanec Slavie v Serravalle, které je od jeho Udine vzdáleno pouze čtyři hodiny cesty autem, pořádnou motivaci vstřelit další.

Přidá se k němu třeba i Ladislav Krejčí, jenž to má do svého současného domova v Boloni ze všech hráčů nejblíž?

Nepřehlédněte: Nedvěd chválí Čechy v Itálii: Krejčí, Schick a Jankto mají dobře našlápnuto

ČESKO VS. SAN MARINO

4 zápasy 4 výhry, skóre 20:0:
- 9. 9. 2009: ČR San Marino 7:0 (28., 44., 45.+3 z pen. a 66. Baroš, 47. Svěrkoš, 86. a 90.+5. Necid)
- 19. 11. 2008: San Marino ČR 0:3 (47. Kováč, 53. Pospěch, 83. Necid)
- 8. 9. 2007: San Marino ČR 0:3 (32. Rosický, 75. Jankulovski, 90. Koller)
- 7. 10. 2006: ČR San Marino 7:0 (28. a 68. Baroš, 43. a 52. Koller, 15. Kulič, 22. Polák, 49. Jarolím)