Bude to zvláštní duel. Pandemie koronaviru si vyžádala specifická opatření, mezi nimiž je kromě neúčasti diváků i fakt, že se místo klasického dvojzápasového systému doma – venku hraje jen na jedno utkání.

A los nebyl Plzni nakloněn. Nejen, že do druhého předkola Ligy mistrů dostala silného nizozemského soupeře, ale navíc musí odehrát klíčový duel na jeho hřišti. Pokud jej zvládne, minimálně základní skupinu Evropské ligy má jistou. Vypadne-li, čeká ji třetí předkolo téže soutěže. 

České týmy proti Alkmaaru:

2011/2012 - 3. předkolo EL

Jablonec - Alkmaar - 1:1
Alkmaar - Jablonec - 2:0

2013/14 - 2. kolo EL

Liberec - Alkmaar - 0:1
Alkmaar - Liberec - 1:1

Ve prospěch Viktoriánů může hrát to, že Alkmaar nastoupil k soutěžnímu utkání naposledy 7. března. Nizozemská liga pak byla předčasně ukončena, zatímco ta česká se o několik měsíců později dohrála a rozehrán už byl i další ročník.

Alkmaar stihl odehrát jen několik přípravných duelů, z nichž čtyři prohrál, jeden remizoval a jen francouzské Lille dokázal zdolat 2:1.

Mimochodem, hrát se bude na AFAS Stadionu, který o sobě dal nechvalně vědět téměř přesně před rokem. Větrné srpnové počasí nezvládla střecha fotbalového stánku pro 17 tisíc lidí a částečně se zřítila.

Zhroucená střecha na stadionu nizozemského AZ AlkmaarZdroj: Profimedia

Bylo velkým štěstím, že se tak stalo v době, kdy zde neprobíhal žádný zápas a na místě nikdo nebyl. Jen pár dní nato zde měl být přitom odehrán duel předkola Evropské ligy.

Zbytek roku odehrál Alkmaar v haagském azylu a nyní už zase působí na domovském stadionu. Nyní stadion z roku 2006 čeká na dostavbu.