Souboj dvou nejlepších hráčů současnosti Messiho s Lewandowskim nebo bitva gigantů Španělska a Německa. Těch lákadel, které šampionát nabízí, je hodně. Všechno ale přebije kontroverze, se kterou se Katar potýká už od chvíle, kdy byl v roce 2010 zvolen dějištěm světového šampionátu.

Jen samé rozpaky a kritika. Tomu neustále čelí emirát na pobřeží Perského zálivu. První mistrovství v arabské zemi, navíc v netradičním předvánočním termínu. Korupce, diskriminace, vykořisťování… Není toho málo.

Daniel Gazdag (uprostřed) z Maďarska střílí čtvrtý gól svého týmu v utkání s Anglií.
Pozdvižení v Anglii. Fanoušci chtějí hlavu kouče. Jste klauni, vzkázala legenda

Nejzásadnější problém? Termín. Kvůli nesnesitelně vysokým teplotám se bude v Kataru hrát od 21. listopadu do 18. prosince. Předvánoční termín popudil hlavně evropské kluby a ligy. „Šampionát v Kataru je jen o penězích a komerčních zájmech. Na tom FIFA záleží,“ zlobí se uznávaný nizozemský trenér Louis van Gaal.

To je obrovský zádrhel. Bohužel, není jediný.

Fotbalové mistrovství světa v Kataru.Fotbalové mistrovství světa v Kataru.Zdroj: Deník

Organizátoři šampionátu, jehož volbu údajně ovlivnilo uplácení, mají na rukou krev okolo šesti tisíc mrtvých dělníků, kteří zemřeli na stavbách supermoderních klimatizovaných arén.

Že Katar nebyl nejlepší volbou, to nakonec přiznali i samotní představitelé FIFA. „Všichni děláme v životě chyby. Neříkám, že si to Katařané koupili, ale tlačili politicky,“ šel s pravdou ven bývalý prezident světové asociace Sepp Blatter, kterého nahradil Gianni Infantino.

Problematický šampionát v Kataru, na kterém budou chybět Češi i úřadující mistři Evropy z Itálie, ještě ani nezačal a už budí vášně.

Jak to bude za čtyři roky?

I další mistrovství bude rozporuplné. V roce 2026 se turnaj rozroste z 32 na 48 účastníků. Starý kontinent bude zastupovat šestnáct zemí místo třinácti. Afrika zabere devět míst, Asie osm, Jižní, Střední a Severní Amerika po šesti Oceánie jedno. Plus pořádající země. O zbývající dvě místa by se měla hrát přímo v dějišti mistrovství baráž. V ní se představí dva zástupci hostitelského kontinentu a po jednom ze zbývajících kontinentů kromě Evropy.

Fotbalisté Kanady oslavili historický postup na mistrovství světa po 36 letech čekání.
Zrušené zápasy, stávka hráčů i spory o odměny. Kanada řeší před MS řadu skandálů

„Přinese to ale potíže,“ varoval předseda Evropské fotbalové unie Aleksander Čeferin.

A možná nastane i další změna. Šéf globálního vývoje Arséne Wenger přišel s revolučním nápadem pořádat světový šampionát každé dva roky. Jenže tvrdě narazil. Ale kdo ví? Co si FIFA umane…